Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

EFSANELER KUŞAĞI:
E-TYPE

EFSANELER KUŞAĞI:
E-TYPE

EFSANELER KUŞAĞI: <br>E-TYPE

28.10.2015

JAG-HISTORY


MALCOLM SAYER'İN HALA BÜYÜK BRİTANYA’NIN EN POPÜLER TASARIMCILARINDAN BİRİ OLARAK ANILMASINI SAĞLAYAN E-TYPE EFSANESİNE YAKINDAN BİR BAKIŞ.

İyi işler yaparsanız “iyi iş yapmış biri” kontenjanından ilgi ve rağbet görür, takdir edilirsiniz. Efsane olmak için iyi iş yapmaktan biraz daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Mesela deha gibi... Malcolm Gilbert Sayer, Jaguar E-TYPE’ı tasarladığında takvimler 1961’i gösteriyordu. 2015 yılındayız ve Malcolm Sayer bugün hala Büyük Britanya’nın en popüler tasarımcılarından biri olarak anılıyor. Hiç şüphesiz bu şöhretin ardında ilham veren bir hikâye gizli… Ancak Sayer’in kişisel tarihini başka bir yazımıza saklayıp onun yarattığı Jaguar E-TYPE efsanesinin göz kamaştıran hikâyesiyle devam etmek istiyoruz.

Tüm zamanların en iyi arabası

Jaguar’ın, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın bütün ülkelerinde bir arzu nesnesi haline gelen, birçok filmin başkahramanı olan ikonik arabası E-TYPE’ı bu kadar popüler yapan ve özel kılan en önemli şey, uzun bir şekilde tasarlanmış karoseriydi. Aslında buna benzer tasarımlar daha önce de yapılmıştı. Ancak hiçbiri 15 Mart 1961 Cenevre fuarında görücüye çıkan ve insanların o anda sahip olmak için mücadele içine girdiği E-TYPE’ın yarattığı etkiyi yaratamadı. Bu bir varsayım değil ayrıca. The Daily Telegraph’ın 2008’de yaptığı Tüm Zamanların En İyi 100 Aracı Listesi’nin 1. sırasına baktığınızda tüm dünyanın aynı fikirde olduğunu göreceksiniz.

İlk tasarlandığında arkadan çekişli, 4 ileri vitesli, 2 koltuklu, cabrio formunda ve üstü açık olarak tanıtımı yapılmıştı. Birkaç sene sonra uzatılmış dingil mesafesi ile 4 kişilik sürümü de tanıtıldı ve bazı geliştirilmeler yapıldı. 2 kapılı model, 3.8 litrelik 6 silindirli bir motora sahipti ve 240 km’ye kadar çıkabiliyordu. 1964’te ise bu motor büyütüldü ve hacmi 4.2 litreye çıkarıldı.

Aslında amaç ihraç etmekti, ancak...

E-TYPE’ı tanımlayan birçok sıfat vardı ama öne çıkanlar; güzel, yüksek performanslı ve ulaşılabilir olmasıydı. Ulaşılabilir olması, Ferrari’nin yaratıcısı Enzo Ferrari’nin bile “Üretilmiş en güzel araba” demiş olmasına rağmen rekabetçi bir fiyata sahip olmasında yatıyordu. E-TYPE modeli aslında en başta ihracat amaçlı üretilmişti. Ancak artan talebin oluşturduğu baskılar sonucunda iç pazarda da satışına başlandı. 1961’de başlayan efsane 1975 yılına kadar da devam etti. Bu süre içerisinde E-TYPE, E-TYPE SII ve E-TYPE SIII olmak üzere 3 farklı versiyon çalışıldı. Tüm versiyonlarda dış görünüm neredeyse birbirinin aynısıydı. Karakteristik kıvrımlı ve çevik yapı asla bozulmadı. En büyük değişiklikler her zaman motor tarafında oldu. 3. versiyonda 12 silindirlik 5.3 litre motor mevcuttu ve iç mekan tasarımı eskisinden çok daha ferahtı.

Jaguar E-TYPE’ın ilk versiyonundan 15.508, ikinci versiyonundan 41.734 ve üçüncü versiyonundan toplam 15.293 adet üretildi. Güzelliğiyle büyüledi, motor gücüyle adrenalini en üst seviyede yaşattı ve hala Jaguar arabaları arasında markanın sembolü olarak popülaritesini ilk günkü kadar koruyor.