Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

BAHARDA AKDENİZ YELKEN ROTALARI

BAHARDA AKDENİZ YELKEN ROTALARI

BAHARDA AKDENİZ YELKEN ROTALARI

21.04.2017

JAG-VENTURE

RÜZGAR NEREYE GÖTÜRÜRSE… BAHAR AYLARI BOYUNCA YELKENLİNİZLE SÜZÜLEBİLECEĞİNİZ, EN “GÖRÜLESİ” AKDENİZ ROTALARINA GÖZ ATMADAN TATİL PLANI YAPMAYIN.

Rüzgarın peşinden hiç düşünmeden gitmek… Bolca cesarete ihtiyaç duysanız da başarabildiğinizde sizi nelerin beklediğini asla bilemeyeceğiniz heyecan verici bir bilmece bu… Bilmeceyi çözmek ve yenilerini keşfetmek içinse tek yapmanız gereken, durmadan ilerlemek. Güneş gökyüzünde süzülmeye çoktan başladı, yani yelkeninizi rüzgara bırakmanın vakti geldi de geçiyor bile. Bahar ayları boyunca yelkenlinizle süzülebileceğiniz, en “görülesi” Akdeniz rotalarına göz atmadan yola çıkmayın...

Amalfi Kıyıları

Rüya gibi bir manzara, masmavi sular, uçsuz bucaksız bir deniz, lezzetine doyamayacağınız deniz ürünleri, antik kalıntılar ve eşsiz bir mimari… Kendinizi rüzgara bırakmak ve Amalfi Kıyılarına ulaşmak için yeterince sebebiniz var. Bir adım ötenizde Capri, Sorrento gibi seçenekler olsa da mimarisi, sunduğu lezzetler, harika doğası ve güler yüzlü insanlarıyla Amalfi Kıyıları favori rotanız olacak. Turist yoğunluğundan uzakta, sakin bir seyir için en uygun dönem mayıs ayı. Tabii buraya uğramışken yakındaki küçük bir koy olan Furore’yi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Kıyıya yakın bölümde uzanan Fiorde di Furore’nin (Furore Fiordu) sunduğu eşsiz maviyi zihninize kazımakta da fayda var.

Türk Rivierası

Bodrum, Göcek, Fethiye, Marmaris, Kaş, Antalya… Ege ve Akdeniz kıyısındaki iki ayrı coğrafi bölge arasında kalan ve her durağıyla yepyeni dünyaları ayağınıza seren Türk Rivierası, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yelken tutkunlarını ağırlıyor. Ancak popülerliği sizi korkutmasın. Bu rota üzerinde sessizliğin tadını çıkartabileceğiniz birçok koy ya da körfez mevcut. Kayalık kıyılarına gizlenmiş Bizans, Roma ve Rum kalıntılarının eşlik ettiği el değmemiş doğasıyla yelkenciler için eşsiz bir keşif rotası olan Türk Rivierası boyunca Türk mutfağının en güzel örneklerini tatmanız da mümkün. Bu rotayı ziyaret etmek için en uygun dönem bahar sonu ya da erken yaz dönemi olacaktır. Eğer kendi teknenizle seyahat etmeyi tercih etmezseniz de rota üzerindeki neredeyse tüm noktalarda tekne kiralamanız mümkün.

Hırvatistan Kıyıları

Hırvatistan kıyılarını eşsiz kılan tek bir detay var: Adriyatik Denizi. 1000’den fazla adayı kapsayan bu rota, yelkenliniz için adeta bir cennet. Seçeneğiniz çok olduğundan, doğayla baş başa kalma şansınız da oldukça yüksek. Popüler noktaların yanı sıra, tamamen size ait bir koya yanaşarak “kendi partinize” start verebilir ve tatilinizin tadını çıkartabilirsiniz. Eğer bu rotayı tercih ederseniz yelken kiralama şansınız ne yazık ki düşük. Bu nedenle kendi yelkenlinizle yola çıkmanızda fayda var. Kornati Takım Adaları, Vis Adası, Hvar Adası ve diğerleri… Bu rotada ilerlerken seçim yapabilmeniz zor olacak, ancak yeni keşifler için geri dönmeniz olası.

Fransız Rivierası

Yalnızca mimarisiyle değil, uçsuz bucaksız koylarıyla da ünlü Fransa’nın en popüler yelkenli rotası Fransız Rivierası. Eğer kendinizi dinlemek yerine, koyları kalabalık ziyaretçilerle paylaşmak isterseniz bu rota tam size göre. Yılın herhangi bir döneminde keşfe çıkabileceğiniz Fransız Rivierası’nda kendinizle baş başa kalabileceğiniz bir tatil ise elbette imkansız değil. Toulon civarındaki Porquerolles, Hyères Adası, Levant Adası ve Lérins off Cannes en uygun seçeneklerden yalnızca birkaçı.

# Spor #Seyahat