Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

BİR HOBİDEN DAHA FAZLASI: OTOMOBİL KOLEKSİYONERLİĞİ

BİR HOBİDEN DAHA FAZLASI: OTOMOBİL KOLEKSİYONERLİĞİ

BİR HOBİDEN DAHA FAZLASI: OTOMOBİL KOLEKSİYONERLİĞİ

19.11.2015

JAG-VENTURE


GİZLEME DÜRTÜSÜ MÜ YOKSA SAHİP OLMA ARZUSU MU? OTOMOBİL KOLEKSİYONERLİĞİNİN EN DERİN SIRLARIYLA YÜZLEŞME VAKTİ.

Bir koleksiyoncunun en büyük özelliği detaycılığı ve obsesif oluşudur. Özellikle geçmişi düşünmeyi ve irdelemeyi sever, kendini yüz metreden belli edebilir çünkü her zaman kaliteli ve özel görünmek hedeflerinin arasındadır. Otomobil koleksiyonerliği ise bir tutkunun da ötesinde bir sanat olarak ele alınabilir. Sizin için dünyanın en büyük araba koleksiyonuna sahip isimlerini bir araya getirdik. Hepsinin hedefi en eşsiz parçaları toplayıp, en özel koleksiyona sahip olmak. Fakat liderliği eşi benzeri bulunmayan arabalarıyla Jay Leno elinde tutuyor. İşte dünyadan en iddialı otomobil koleksiyonerleri;

1- Jay Leno

Amerika’nın en komik adamı olarak yıllarca talk show programı sunan ve hem hükümet eleştirileri hem de eğlenceli şakalarıyla tüm Amerika’nın en sevdiği isimlerin başında gelen Jay Leno bir klasik araba tutkunu. Çok geçmeden bu tutkusunu araba koleksiyonerliğine taşıyan Jay Leno’nun garajında iki tane klasik Jaguar bulunuyor. Garajının en değerli parçalarının bu İngiliz tasarım harikaları olduğunu savunan Jay Leno, Big Dog Garage adını verdiği garajında vakit geçirmeye bayılıyor.

2- Brunei Sultanı

Brunei Sultanı’nın kaç tane arabası olduğu bilinmiyor çünkü sayılamayacak kadar fazla. Söz konusu klasik Jaguarlar olunca, Brunei Sultanı asla geri adım atmıyor. Büyük garajında bulunan arabalarından bazılarını hiç kullanmamış bile. Hobi olarak başladığı koleksiyonerlik yolunda, Brunei Sultanı kendine büyük bir yatırım yapmayı da başardı.

3- Ralph Lauren

Moda dünyasının ikonik isimlerinden Ralph Lauren’ın ünlü tasarımlarını herkes biliyor fakat söz konusu sahip olduğu araba koleksiyonuna gelince asla net bir bilgiye ulaşılamıyor. Dünyanın en ünlü markalarının klasiklerinden birkaç tane barındıran Ralph Lauren gerçek bir otomobil tutkunu ve bir koleksiyonerin tüm özelliklerini taşıyor. Koleksiyonunda bulunan Jaguar XKD – 1955 ise nefesleri kesiyor.

4- Jay Kay

Diğer adıyla Jamiroquai, tüm dünyanın hayran olduğu bir yetenek. Dünyayı müzikleriyle eğlendiren ve insanlara kaliteli, karizmatik notaları sunan Jay Kay bir otomobil koleksiyoneri ve 68 tane arabası bulunuyor. En son Coco Chanel’in arabasını da koleksiyonuna ekledi.

5- Mukesh Dhirubhai Ambani

Hindistan’ın en zengini Mukesh Dhirubhai Ambani, çocukluğundan beri otomobil tutkusuyla yaşayan bir iş adamı. Özellikle Avrupalı otomobillere ilgisi büyük olan Ambani’nin hıza ve spora olan düşkünlüğü nedeniyle koleksiyonunu yaptığı otomobilleri her zaman spor modellerden yana seçtiği biliniyor.