Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

DÜNYANIN EN GÜZEL ATLARI

DÜNYANIN EN GÜZEL ATLARI

DÜNYANIN EN GÜZEL ATLARI

23.10.2017

JAG-VENTURE


BELKİ DE YÜZYILLARA DAYANAN KADER ORTAKLIĞI, DEĞİŞEN TÜM HAYAT KOŞULLARA KARŞIN, İNSANIN ATLARLA KURDUĞU İLETİŞİMİ, İLİŞKİYİ KOPARAMIYOR.

İngiliz filozof ve girişimci William Penn, liderlik, din, disiplin, insan ilişkileri hakkındaki fikirlerini toparladığı Fruits of Solitude (Yalnızlığın Meyveleri) adlı kitabında, “insanların at yetiştiriciliğine, çocuklarından daha çok özen göstermeye eğilimli olduklarından” bahseder. Elbette kitabın yayımlandığı yılın 1682 olduğunu göz önünde bulundurursak, atların o dönemde insanı özgürleştirmek ve hareket alanı sağlamak bakımından ne denli elzem bir unsur olduğu gerçeğini ıskalamayız. Belki de yüzyıllara dayanan kader ortaklığı, değişen tüm hayat koşullara karşın, insanın bu hayvanla kurduğu iletişimi, ilişkiyi koparamıyor. John Steinbeck de bir yazısında at üstündeyken insanın kendisini hem ruhsal hem fiziksel olarak çok daha güçlü hissettiğine değiniyor. İlgi, merak, hayranlık, kendini güçlü ve özgür hissetme güdüleri... At üstünde olmayı ya da atı koşarken, yarışırken izlemeyi sevenlerin, hepsinin kendince nedenleri var; değişmeyen muhtemel ortak nokta ise tutku.

Mart sonunda düzenlenen Dubai World Cup, izleyiciden sponsora, at yarışı tutkunlarını bir araya getiren en önemli global etkinliklerden biri. 1878’den beri at yarışlarını ilgiyle takip eden ve en iyi yarış atlarını ve en iyi jokeyleri onurlandırmak amacıyla yapılan bir dizi prestijli yarışa ismini veren İsviçreli saat markası Longines ise dünyanın en güzel, en hızlı, en güçlü atlarını tanımamıza vesile oldu. Arrogate isimli geçen yılın en güzel atı sıfatını üzerinde taşıyan atın Dubai World Cup'ın da galibi olması hem güzellik hem de gücün bu harika hayvanların dünyasında nasıl da yan yana gelebileceğini gözler önüne serdi. Arrogate'in geçen yıl Nisan ayına dek sessizce ilerleyişi ve sonrasında çıktığı altı yarıştan beşini kazanması oldukça etkileyiciydi. Bununla beraber iki sene üst üste ilk kez bir Amerikan atı yılın en iyi yarış atı seçildi. 2015'te Arrogate ile aynı puan olan 134 alarak Pharoah birinci olmuştu. Bu yılın en güzel atlarına yakından bakmak için galerimizde minik bir gezintiye buyurun.

#Kültür #Lüks