Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

RENKLİ VE ZENGİN

RENKLİ VE ZENGİN

RENKLİ VE ZENGİN

05.03.2018

JAG-VENTURE


PERU MUTFAĞI’NIN OLMAZSA OLMAZ YEMEKLERİ..

Dünya üzerindeki en zengin mutfaklardan biri olarak kabul edilen Peru Mutfağı, köklü ve zengin bir geçmişe sahip. Güney Amerika’da Pasifik kıyısından, And Dağları’na ve Amazon bataklıklarına kadar uzanan mutfak ve mutfak kültürü günümüzde de en popüler mutfaklardan kabul ediliyor. Güney Amerika’nın batı kıyısında 2,400 kilometrelik bir alana sahip olan Peru, Kolombiya, Şili, Bolivya ve Ekvador’a komşuluk yapıyor.

1432-1532 yılları arasında Inka İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Peru toprakları, 1530’da İspanyollar tarafından fethedildikten sonra, güç ve zenginliğin merkezi halini alıyor. 19. yüzyılda bağımsızlığını kazandıktan sonra ülke, özellikle de başkenti Lima, Güney Amerika’nın gastronomi yıldızı oluyor.

Yerel Peru Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında, mısır, patates, acı biber yer alıyor. En eski yerleşimlerden bu yana bu malzemeler mutfağın olmazsa olmazları arasında. Karbonhidrat açısından yüksek bir besin değerine sahip patates başta dağlık kısımlar olmak üzere, doyuruculuğu sebebiyle mutfağın kurtarıcısı olarak nitelendiriliyor. Son zamanlarda oldukça popüler bir malzeme haline gelen ‘kinoa’nın da çok eski zamanlardan beri Peru Mutfağı’nda kullanıldığını belirtelim. İspanyolların bölgeyi fethetmesinden sonra, mutfak kültürüne pirinç, buğday, domuz, dana ve tavuk eti de dahil oluyor. Aynı zamanda Peru’nun en klasik tatlılarından biri olarak nitelendirilen suspiro de limeña’nın ana malzemesi olan karameli de İspanyol rahibelerin bulduğu söylentileri mevcut.

1800’lerde Çinlilerin gelmesiyle beraber, zencefil, soya sosu ve wok teknikleri mutfağa dahil oluyor. Japonların da sashimi dahil kendi tekniklerini Güney Amerika’ya getirmesiyle zaman içinde Peru Mutfağı’nda doğu ve batı sentezi oluştuğunu rahatlıkla görebiliriz.

Ülkenin kıyılardan dağlara ve Amazon’a uzanan geniş coğrafyası da oldukça fazla malzemenin mutfakta kendine yer edinmesine olanak sağlıyor. Lima gibi kıyı şehirlerinde balık yemekleri daha ön plandayken, Amazon bölgelerinde biftek ve meyve kullanılan yemeklerle karşılaşılıyor. Hem Doğu hem de Batıdan gelen tekniklerle yerel malzemeleri iç içe geçiren mutfak, zengin yemeklere ev sahipliği yapıyor.

Mutfak kültürüne oldukça sahip çıkan ülke, şu an Virgilio Martinez, Gaston Acurio gibi şefler sayesinde uluslararası görünürlük kazanmaya ve yenilikçi bir yönde de ilerlemeye devam ediyor. Peru Mutfağı’nın olmazsa olmaz yemeklerini görmek için galeriye devam edin.

#Lezzet #Seyahat