Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

YAZININ EFSANELERİ, EFSANE KALEMLER

YAZININ EFSANELERİ, EFSANE KALEMLER

YAZININ EFSANELERİ, EFSANE KALEMLER

13.05.2017

JAG-VENTURE


TARİH BOYUNCA BİRÇOK ÖNEMLİ İŞE “İMZA” ATAN, DUYGU VE FİKİRLERİN TERCÜMANI KALEMLERDEN, UNUTULMAZ OLMAYI BAŞARABİLENLER HANGİLERİ OLDU? YAZININ EFSANELERİ, EFSANE KALEMLERİ...

Hepsi farklı zihinlerden çıkıp gelse de kullanılan araç hemen hemen hep aynı: Kalem. Peki, tarih boyunca bu kadar önemli işlere “imza” atan bu aracılardan, unutulmaz olmayı başarabilenler hangileri oldu? Yazarlardan devlet adamlarına, yazının efsanesi, efsane kalemleri listeledik...

Zirve Aşığı: Montblanc

Listemize, adını Mont Blanc’ın eşsiz manzarasından alan, on yıllardır zihinlerden akan fikirleri kağıda döken ve hala günümüzün en ikonik kalemlerinden biri olan Montblanc ile başlamak istedik. Yalnızca kelimelerin izini sürmekle kalmayıp yazı kültürünü de sahiplenen Montblanc, var olduğu ilk günden bu yana, düşünen ve üreten tüm profesyonellerin en yakın arkadaşı oldu. 1920’li yıllarda ürettiği “Meisterstück” (baş yapıt) serisi ve ardından üretilen Meisterstück 149 modelinin zamansız tasarımı ile yazı kültüründe bir ikon haline geldi. Marka aynı zamanda, Churchill için the Montblanc Sir Winston Churchill 53 isminde özel bir model de hazırladı.

Güçlü ve Farklı: The Parker Pen

İş ve hazzı bir araya getiren iş adamı George Safford Parker, fikirlerinin mürekkebi henüz kurumadan, The Parker Pen Company’yi kurdu ve yazma işine yeni bir soluk getirerek yıpranmayan, güçlü kalemler üretmek için düğmeye bastı. 1939 yılında ürettiği Parker 51 modeli, kapalı gövdesi ve kağıda temas ettiği an kuruyan mürekkebi ile markasının imzasını yazı tarihinin sayfalarına ilk kez atmış oldu. Bu model, üretildiği yüzyılın favorisi olarak nitelendirildi. Markaya ait diğer efsane model ise dünyanın en seksi kalemlerinden biri olarak anılan ve inci ile siyahın yani özgüven ile yaratıcılığın buluştuğu Parker Duofold. Platinyumla vurgulanan 18 ayar altınla kaplı ucu sayesinde onu fark etmemeniz pek mümkün değil.

Geçmişine Bağlı: Montegrappa

Hemingway’in göz bebeği, “kalemin kılıçtan keskin” olduğunu kağıtla dans ettiği her an gösteren bu şaheser kalem; ününü, ışık saçan, yumuşak tutuşa sahip ve karakteristik tasarımları ile koruyor. Yaratım anlarının vazgeçilmez eşlikçisi Montegrappa, bugün hala üretime devam ettiği İtalya’daki tarihi fabrikasını 1912’de inşa etti. İtalyan zarafetini 60’tan fazla ülkeye taşıyan Montegrappa model kalemlerden hangisini seçerseniz seçin, onun kağıda dokunduğu gibi hayatınıza da dokunması olası.

Klasik Kral: Sheaffer

Yazıyı lüks çizgilerine kavuşturan Sheaffer, bundan tam 105 yıl önce yolculuğuna başladı. Toplamda 13 farklı model geliştiren Sheaffer, kalem tutuşuna getirdiği modern yorumlar ile çizgisini farklılaştırdı. Sivrileşen kapak detayları ve silindir uçlar, tutuşu kolaylaştırırken samimi ve şık bir tasarım sunuyordu. 1930’lara damgasını vuran, ün ve yaratıcılığı klasik forma büründüren Sheaffer Balance’ın ardından, 50’li yıllarda Sheaffer Snorkel ile tanıştık. Bu model ise sıkıştırılmış havayla çalışan ve "Touchdown" adı verilen özel mekanizması ile öne çıktı.
Son olarak 50’li yıllarda kuyumcu Walter Sheaffer tarafından tasarlanan Sheaffer Sagaris’i anmadan olmaz. Bir dolma kalemden beklediğiniz ne varsa daha fazlasını bu modelde bulmanız mümkün.

Dahilerin İzinde: Waterman

Waterman’in yaratıcısı Lewis Edson Waterman’ın hikayesi de George Parker ile aynı. New York’ta sigorta satmaya çalıştığı dönemlerde, diğer yandan kalem satışına da devam eden Waterman, tasarımı tamamen ona ait olan ilk modeli için kendi patentini aldı. Bu patent, sonraki dolma kalemler için de en büyük ilhamı oldu. Üstelik bu, Waterman için yalnızca küçük bir başlangıçtı. İzafiyet teorisini kağıda ilk kez taşıdığında, Einstein’ın karmaşık ve hızlı zihnine eşlik eden yine Waterman model bir kalemdi. Bugün masa ya da çantaların en güzel köşelerinde kendine yer bulamasalar da tarih sayfalarının tam ortasında kendilerine en güzel yeri edinmiş durumdalar.

# Lüks #İkonlar