Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

DÜNYANIN EN ESKİ SPORLARINDAN BİRİ: ESKRİM

DÜNYANIN EN ESKİ SPORLARINDAN BİRİ: ESKRİM

DÜNYANIN EN ESKİ SPORLARINDAN BİRİ: ESKRİM

04.03.2017

JAG-WELLBEING

BEYAZ KIYAFETLER, KAFAYA TAKILAN VE YÜZ KISMI TAMAMEN ÇELİK TELLERDEN OLUŞAN BİR MASKE, İĞNEYE BENZEYEN İNCE VE UZUN KILIÇLAR…

Bunlar bir araya geldiğinde dünyanın en gizemli sporunu ortaya çıkarıyor: Eskrim! Yani, tarihin en eski sporlarından biri! Hayranlık uyandıran yemyeşil Jaguar XKR’la hatırladığımız 2002 yapımı Die Another Day adlı James Bond serisinde de eskrim önemli bir yer tutuyordu. Üstelik filmde eskrim ustası rolünde Madonna’yı izliyoruz. Theodor Roosevelt ve Winston Churchill’in de yaptığı bu sporun tarihine gidiyor, kurallarını öğreniyoruz.

Eskrimin Tarihi Tarihin en eski sporlarından biri olan eskrim, Avrupa’da onur için yapılan düellolar yüzünden büyük bir bilinirliğe ulaştı. Tarihi milattan önce 2000 yıllarına dayanan sporla ilgili Çin ve Mısır’da birçok iz bulunuyor.

Eskrimde Nasıl Sayı Alınır?

Eskrimin özel olarak tasarlanan kıyafetleri, dokunma ve vuruşlarla puanlama yapıyor. 5’ten 15’e kadar vuruş ve dokunuş sayısına göre belli puanlar kazanılıyor ve belirlenen puana ilk ulaşan sporcu oyunu kazanıyor.

Eskrime Başlarken

Doğru ve düzenli antrenman yapmak, pratik ve deneyim kazanmak için bir kulübe üye olmanız gerekiyor. Eskrim oldukça hızlı bir spor olduğu için ısınmak oldukça önemli. Esnek bir vücut, eskrim yaparken kazanmak veya sayı almak için kılıcınızdan daha önemli bir silah. Aynı zamanda alıştırma yaparken bir ayna kullanmak, gücünüze güç katabilir. Elbette sizinle sürekli olarak pratik yapacak bir partner de çalışmalarınızı daha verimli hale getirecektir ama eğer bir partner bulamıyorsanız, ayna sizin en iyi partneriniz olacaktır. Ayrıca en önemli ipuçlarından biri de ayaklarınızı tüy gibi hareket ettirmeniz ve asla sürüklememenizdir.

Eskrim Ekipmanları

Eskrim için alacağınız her parça bu spora özel olmalıdır. Eldivenler, yelek, çanta, maske ve de kıyafetin özelliklerini yerine getirebilmesi için bazı kablolar... Hepsinin bedeninize uygun olması da büyük önem taşıyor. Ayrıca eskrimde üç farklı silah bulunuyor. Kılıç, Flöre ve Epe adını taşıyan bu üç farklı silah, eğitim düzeyinize göre değişiyor, her silahta farklı kurallar öğreneceksiniz.

Tarihten Eskrim Ustaları

George Silver, İngiltere (1560)
George Silver bir savunma eğitmeniydi ve hem İtalyanların hem de İspanyolların kılıç olarak tercih ettiği Rapier kılıcına karşıydı. Rapier’i hem etkisiz hem de oldukça tehlikeli bulan ünlü eskrimci ve savunmacı George Silver, konu hakkında iki tane makale yazdı. “Savunma Paradoksları” ve “Savunma Paradokslarına Giriş” adlı makalelerinde küçük ve daha pratik kılıçların kullanılması gerektiğini anlattı. Eskrim, bu tarz tartışmaların oldukça sık yaşandığı bir spor dalı olarak kılıç tercihi yaparken zorlanmanıza neden olabilir. Ama bir savunma uzmanı olan George Silver’a kulak verirseniz, ataktan çok savunma yönünde gelişim gösterirsiniz. Eskrim idolünüzü hedeflerinize
göre seçmenizde fayda var.

Francesco Alfieri, İtalya (1600)
Padua’da bulunan Eskrim Akademisi’nin kurucusu olan Francesco Alfieri, eskrim ve kılıç sanatı üzerine birçok kitap yazmış bir isim. Bir eskrim ustası olan Francesco Alfieri, spora herhangi bir yenilik getirmedi ama her zaman başarısı ve saygınlığı ile anıldı. İtalyan eskrim sporcularının idolü olan Alfieri, tarihte kılıç ve eskrimin en önemli isimlerinden sayılıyor. Spora herhangi bir yenilik katmasa da eski usulleri ve tarzları anlatış şekliyle eskrim tarihinin en önemli eğitmenlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Aldo Nadi, İtalya (1899-1965)
Tarihin en önemli kılıç ustası olarak bilinen ve olimpiyatlarda şampiyonluğu bulunan Aldo Nadi, günümüzde hala birçok eskrim oyuncusunun idolüdür. Oldukça başarılı bir eskrim geçmişinden sonra Avrupa’da sanat eğitmenliği yapmaya başlayan sporcunun eskrim ve kılıç sanatı üzerine bir kitabı bulunuyor. Ayrıca Aldo Nadi, son nefesine kadar bu sporun bir tutkunu olarak yaşadı. Eğer eskrim yapmak istiyorsanız, kendisinin adımlarını izlemeniz ve aldığı sayısız ödülü nasıl kazandığını anlamanız gerekiyor. Kendisi gibi bir eskrim sporcusu olan ağabeyi Nedo Nadi ile 1935 yılında Cannes’da karşı karşıya gelmişliği var. Video’yu buradan izleyebilirsiniz.