Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
Jaguar | Formula E 1

FORMULA E

skip.tertiary.navigation

JAGUAR YARIŞLARA GERİ DÖNÜYOR

2016 sonbaharında Jaguar heyecan verici FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın üçüncü sezonuna kendi takımıyla üretici olarak geri dönüyor. FIA Formula E, elektrikli otomobillerin katıldığı dünyanın ilk global tek kişilik otomobil şampiyonasıdır.

Jaguar | Formula E 3

GELECEĞİMİZİ ELEKTRİKLE ŞEKİLLENDİRİR

FIA Formula E, motor ve akü teknolojisi dahil olmak üzere gelecekteki EV motorlarının geliştirilmesi açısından Jaguar için heyecan verici ve benzersiz bir fırsat oluşturuyor.

Jaguar Land Rover Grup Mühendislik Direktörü Nick Rogers konu hakkında şunları söylüyor: "Jaguar'ın yenilikçi FIA Formula E Şampiyonası’na girişiyle yarış pistlerine dönüşünü duyurmaktan gurur duyuyorum. Elektrikli otomobiller Jaguar Land Rover'ın gelecekteki ürün portföyünde büyük bir rol oynayacak ve Formula E bize elektrikli otomobil teknolojilerini geliştirmek üzere benzersiz bir fırsat sunacak. Şampiyona, ileri teknolojilerimizi üst düzey performans koşullarında test etmeye ve geliştirmeye imkan tanıyacak.

Otomotiv dünyasında gelecek beş yıl içerisinde son otuz yıldan daha fazla değişime şahit olacağımıza inanıyorum. Gelecek daha bağlantılı ve daha sürdürülebilir olmaya odaklanıyor; elektrikli ve hafif teknolojiler şehirleşme arttıkça her zamankinden daha önemli hale geliyor. Formula E bu eğilimi kabul ediyor ve buna göre hareket ediyor. Şampiyonanın heyecan verici ve öncü yaklaşımı da markamızla kusursuz bir uyum sağlıyor.”

FIA Başkanı Jean Todt ise şunları söylüyor: "FIA, Jaguar'ın yeni bir üretici olarak FIA Formula E Şampiyonası’na katılmasından memnuniyet duyuyor. Bu seriyi üreticilere yolda kullanıma uygun elektrikli teknolojiler geliştirmeleri için alternatif bir yarış sunmak üzere başlattık. Jaguar'ın motor sporlarına dönmek için Formula E'yi tercih etmesi başarımızın kanıtı. Elektrikli otomobillerin geleceğine giden yolu açarken Formula E otomotiv sektörünün en prestijli ve köklü geçmişe sahip markalarından birini cezbetmeyi başardı. 2016/2017 sezonunun öncesinde kendilerine başarı diliyorum”.

Formula E İcra Kurulu Başkanı Alejandro Agag da konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Jaguar'ın Formula E'ye katılmasından memnuniyet duyuyoruz. Jaguar zengin spor mirasına sahip bir marka ve global motor sporları dünyasına Formula E ile dönmesi şampiyona ve elektrikli otomobillerin geliştirilmesini etkileme kabiliyeti açısından büyük bir teşvik. Jaguar, şampiyonanın popülaritesini tüm dünya çapında artıracak tutkulu bir hayran kitlesini de beraberinde getiriyor ve bir kez daha Formula E'nin motor sporlarının geleceği olduğunu gösteriyor."