Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK | Jaguar Türkiye 1

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

skip.tertiary.navigation

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Jaguar, müşterilerimize konfor, incelik ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunan güzel ve hızlı binek ve spor otomobiller üretme konusunda köklü bir geleneğe sahiptir. Bu geleneği sürdürmek için, uzun vadede sürdürülebilir bir operasyona sahip olmamız gerekir.

Jaguar Sürdürülebilirlik İncelemesi

Daha verimli otomobiller tasarlama stratejimiz, 2003 yılında Jaguar XJ modelinin hafif alüminyum platformlu versiyonunun geliştirilmesi ile on yıldan biraz uzun bir süre önce başladı. 2006 yılında pazara sunulan yeni XK, sınıfının en iyisi güç ve sağlamlıkla fakat çok daha düşük bir ağırlıkla gelişmiş bir yapı sunarak, alüminyum kullanımını bir adım ileriye taşıdı. Şimdi ise 2010 model yeni XJ, en yeni nesil tamamen alüminyum yapısı ile bu gelişimi daha da ileriye götürüyor. Birçoğu uzay endüstrisinden esinlenen gelişmiş malzemelerin ve teknolojilerin kullanımı, Jaguar'da ilk defa kaynaksız olarak birbirine perçinlenen güçlü ve hafif bir gövde üretilmesini sağladı.

Aynı zamanda, ürünlerimizin verimliliğini artırmak ve CO2 emisyonlarını düşürmek için, yüksek verimliliğe sahip dizel motorların üretilmesi ve hafif, geri dönüşümlü malzemelerin daha kapsamlı olarak kullanılması gibi çevresel girişimlerde de bulunduk.

Bu alandaki en yeni ilerlemeler 2010 model XK, XF ve XJ otomobillerimizle birlikte pazara sunduğumuz tamamen yeni, gelişmiş benzinli ve dizel motorlarda görülebilir. Bu motorlar, bir yandan daha yüksek yakıt tasarrufu ve daha düşük CO2 emisyon düzeyleri sağlarken, diğer yandan güç ve tork konusunda büyük bir ilerleme kaydetti.

Yeni XJ'nin tam kapsamlı Çevresel Ürün Sertifikası alması da, ürünlerimizin çevresel yeterliliğinin bir kez daha altını çiziyor. Bu yeterlilik; üretim, kullanılan malzemeler ve imha alanlarında toplam hizmet ömrü boyunca yapılan emisyonları esas alıyor.

Daha genel amacımız ise, süreçlerimizi ve ürünlerimizi geliştirerek, kaynakları en iyi şekilde kullanarak, emisyonları ve atıkları en aza indirerek ve enerji verimliliğini yükselterek faaliyetlerimizin çevre üzerindeki etkisini azaltmaktır.

Bunu ekonomik, toplumsal ve çevresel sorumluluklarımızı bir bütün olarak ele alarak yapıyoruz. Faaliyetlerimizin etkilerini değerlendiriyor, gelişim sağlamamız gereken alanları belirliyor ve performansımız hakkında raporlar hazırlıyoruz. Şirketimizin temellerinden biri de, sürekli olarak gelişmek ve yasal gereklilikleri karşılamak ve hatta aşmak konusundaki taahhüdümüzdür.

Dengeleme Programı

Jaguar, 2009 yılının Nisan ayında İngiltere’deki iki üretim tesisimizde yapılan faaliyetler esnasında ortaya çıkan CO2 emisyonlarını dengelemek için bir program başlattı. Karbon emisyonu dengeleme uzmanı ClimateCare ile birlikte çalışarak, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, yenilenebilir teknolojilerin teşvik edilmesi ve hem toplumda hem de sektörde enerji verimliliğinin artırılmasına odaklanan projelere yatırım yapıyoruz.

Bunlarla eş zamanlı olarak, otomobillerinin CO2 emisyonlarını dengelemek isteyen eski ve yeni Jaguar sahipleri için de gönüllü bir program başlattık. Bu programa katılmayı tercih eden otomobil sahipleri, ClimateCare'den ve tesisten bir sertifika alacak ve katkıları sayesinde yardım ettikleri projeleri web sitesinde görebilecek. www.jpmorganclimatecare.com/jaguar