Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

YARIŞ GENLERİ

YARIŞ GENLERİ

Jaguar'ın motor sporlarındaki uzun ve ünlü geçmişi, binek otomobillerinin evrimini daima etkilemiştir. Formula E'ye girerek bu mirası devam ettirecek ve gelecekteki elektrikli otomobillerimiz için rotayı belirleyeceğiz.

YARIŞ OTOMOBİLLERİMİZ

YARIŞ GEÇMİŞİMİZİN KİLOMETRE TAŞLARI

Jaguar Türkiye | Jaguar Racing DNS'sı - Motorsport Mirasımız 11

XK120

1948-1954 – SILVERSTONE VE LE MANS

Jaguar'ın devrim niteliğindeki XK motoru için bir test alanı olan yeni spor otomobil Jaguar XK120, dünyanın en hızlı üretim otomobili oldu. Jaguar XK120'nin, 1949 yılında Silverstone'da elde ettiği birinciliğin ardından, bir yıl sonra üç Jaguar XK120 Le Mans'ta görücüye çıktı. Bu, motor yarışlarında yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Jaguar Türkiye | Jaguar Racing DNS'sı - Motorsport Mirasımız 12

C‑TYPE

1951-1953 – LE MANS

1951 yılında uçak mühendisi Malcolm Sayer, Jaguar'a katıldı ve beraberinde markaya havacılık disiplini ve mükemmeliyeti getirdi. Markayla birlikte çalıştığı ilk otomobil Jaguar C-TYPE, Le Mans'ta birinci gelirken, ikinci otomobil sürücüsü Stirling Moss ise tur rekorunu kırdı. 1953 yılında Jaguar C-TYPE Le Mans'ta yeniden bir birincilik elde etti ve en iyi ilk dörtte üçüncü sıraya yerleşti.

Jaguar Türkiye | Jaguar Racing DNS'sı - Motorsport Mirasımız 13

D‑TYPE

1954-1957 – LE MANS

Jaguar D-TYPE 1954 yılında 170 mil/sa'lik olağanüstü bir azami hız kaydetmiş olsa da kötü hava koşulları nedeniyle Le Mans'ta zafer elde edemedi. Ancak, bu şık otomobil 1955, 1956 ve en iyi altı sıranın beşini elde ettiği 1957 yıllarında birincilik için yeniden mücadele etti. Jaguar D-TYPE, günümüzde halen üretilmiş en başarılı yarış otomobilleri arasında yer alır.

Jaguar Türkiye | Jaguar Racing DNS'sı - Motorsport Mirasımız 14

XJS

1975-1996 – ETCC VE SPA 24 HOURS

1982 yılında TWR bayrağı altındaki İngiliz yarışçı Tom Walkinshaw, Avrupa Touring Otomobil Şampiyonasında V12 XJS'lerden oluşan bir takıma girdi ve bu süreçte birçok birincilik elde etti. Walkinshaw, 1984 ETCC Sürücü Şampiyonası ve aynı yıl prestijli Spa 24 Hours yarışmasında zafer elde etti.

Jaguar Türkiye | Jaguar Racing DNS'sı - Motorsport Mirasımız 15

XJR-9

1983-1991 – DAYTONA 24 HOURS VE LE MANS

Jaguar XJR kapalı kokpit otomobilleri, dünyanın en uzun mesafeli dayanıklılık pistlerinde hayranlık uyandırırken 1988 XJR-9 da aynı oranda etkileyici olmayı başardı. V-12 motorlu supercar, önce Daytona 24 Hours'ta, ardından, Martin Brundle'ın Sürücü ve Jaguar'ın Üretici Şampiyonasını kazandığı Le Mans'ta zafer elde etti.

Jaguar Türkiye | Jaguar Racing DNS'sı - Motorsport Mirasımız 16

R1'den R5'e

2000-2004 – FORMULA 1

Jaguar'ın Formula 1 yarışlarına katılmasıyla eski Ferrari sürücüsü Eddie Irvine, birçok kez podyuma çıktı. Takım, ayrıca Avustralyalı sürücü Mark Webber için de bir antrenman alanı görevi gördü. Mülkiyeti ve mühendisliği Ford'a ait olan Panasonic Jaguar Racing, Cosworth V10 motoruna sahip üç otomobil geliştirdi.

Jaguar Türkiye | Jaguar Racing DNS'sı - Motorsport Mirasımız 17

Jaguar I‑TYPE

2016 – FORMULA E

Takım yeniden bir araya geliyor! Yarış genlerimizden ilham alan ve köklü yarış mühendislerimiz ve son derece yetenekli teknisyenlerimizden oluşan ekibimizden güç alan Panasonic Jaguar Racing ve olağanüstü Jaguar I-TYPE, Formula E'ye cesur ve rekabetçi bir biçimde dahil oluyor. Bu süreci izleyin.

BİZİ TAKİP EDİN

Ekip, otomobiller ve faaliyetlerimize ilişkin bilgi almak için bizi aşağıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

Ekip, otomobiller ve faaliyetlerimize ilişkin bilgi almak için bizi aşağıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz.

Jaguar Türkiye | Jaguar Racing DNS'sı - Motorsport Mirasımız 18