MENZİL VE ŞARJ

Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE ile ne kadar yol katedebileceğinizi ve aracınızı nasıl şarj edilebileceğine dair tüm cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.

TEK ŞARJLA LONDRA’DAN BRÜKSEL’E YOLCULUK

Jaguar I‐PACE Londra’dan Brüksel’e tek şarjla yapmış olduğu yolculuğun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEOYU İZLEYİN
yt:aMGBfjnom4U
ONLINE REZERVE EDİN
Size en uygun aracı Jaguar Online Satış Platformunda inceleyin
TEST SÜRÜŞÜ İÇİN RANDEVU ALIN
Tercih edeceğiniz Borusan Otomotiv Jaguar Yetkili Satıcısı’nda test sürüşü ayarlayın
E-BROŞÜRLER
Jaguar araçları hakkında daha fazla bilgi
YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Jaguar Yetkili Satıcısı arayın
GELİŞMİŞ TEKNOLOJİLER, SÜRDÜRÜLEBİLİR SÜRÜŞ

Tasarıma duyduğumuz tutku ve elektrikli otomobil teknolojilerimiz, tartışmasız bir Jaguar olarak kalan ve sıfır egzoz emisyonu üreten bir otomobil ortaya çıkarmak üzere bir araya geliyor. JAGUAR I-PACE WLTP döngüsüne* göre 470 km menzile sahiptir. Bu durum 90 kWs kapasiteli yüksek teknoloji ürünü lityum iyon batarya ve Jaguar I-PACE’in 0,29 Cd seviyesindeki sürtünme katsayısının birleşimiyle mümkün hale geldi. 

KENDİ ARACINIZI TASARLAYIN
https://cdn-jaguarlandrover.com/system/ipace/ipace-range-calculator-data.json
I-PACE MENZİL HESAPLAYICI
Aşağıdaki ayarları kullanarak Jaguar I-PACE'in tek bir şarjla yaşam tarzınıza nasıl kesintisiz bir şekilde uyum sağladığını görün.
km
TEK BİR ŞARJ İLE KAZANILAN MENZİL
YOLCULUK AYARLARINIZI DEĞİŞTİRİN
SÜRÜŞ PROFİLİ:
Şehir içi
Şehir içi yolculuklarınızın büyük bir kısmı şehir içinde ve ortalama 27 km/sa hızda gerçekleşmektedir.
Otoyol yolculuklarınızın büyük bir kısmı ortalama 92 km/sa hızda gerçekleşmektedir.
Normal kullanımınız ortalama 47 km/sa hızda şehir içi ve otoyol sürüşünü içermektedir.
Otoyol
Ortalama
İÇ ORTAM:
Klima/Isıtıcı
JANT BOYUTU:
18"
20"
22"
DIŞ SICAKLIK:
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Aşağıdaki ayarları kullanarak Jaguar I-PACE'in tek bir şarjla yaşam tarzınıza nasıl kesintisiz bir şekilde uyum sağladığını görün.

İç Ortam
İÇ ORTAM

Isıtma ve klima sistemleri enerji kullanır ve bu da menzili azaltabilir.

Bu sistemler genellikle menzil üzerindeki etkisini azaltmak üzere yolculuğun başlangıcında kullanılır. Jaguar I‑PACE, araç şarj edilirken ve yola çıkmadan önce uzaktan iç mekanı iklimlendirebilir. Bu durum I‑PACE’in iç mekanı ısıtmak ya da soğutmak için elektrik enerjisini batarya yerine şebekeden kullanmasını sağlar.

Olağanüstü Sıcaklıklar
OLAĞANÜSTÜ SICAKLIKLAR

Aşırı düşük ve yüksek sıcaklıklar bir bataryanın şarj seviyesini etkileyebilir.

I‑PACE, bataryayı en uygun sıcaklıkta tutmaya yardımcı olan ve dışarısının sıcaklığının aracın menzili üzerindeki etkisini en aza indiren gelişmiş termal yönetim sistemlerine sahiptir.

Sürüş Profili
SÜRÜŞ PROFİLİ

Menzil üzerindeki en önemli etki sürücünün kullanım şeklidir. Sık ve ani hızlanma otomobilin şarj durumu üzerinde belirleyici bir etki yaratır, sabit bir hızda ilerlemek ise elektrikli bir otomobilin menzilini korumasını mümkün kılar. Kademeli şekilde hızlanarak sert fren ihtiyacını azaltabilirsiniz, sert fren yapmak hafif fren yapılırken harcanandan daha fazla enerji kullanır.

Aracı sabit bir hızda kullanmak elektrikli aracın menzilini korumasına yardımcı olur.

Şehir İçi
ŞEHİR İÇİ

Hem hızlanma hem de frenleme süreci enerji tüketir.

Sıkışık trafikte olduğu gibi art arda hızlanmak ve fren yapmak sürücü üzerinde olduğu kadar batarya üzerinde de yorucu bir etki yapabilir.

Yoğun trafikte mümkün olduğu kadar sabit bir hızın korunması menzilin korunmasına yardımcı olacaktır.

TEMİZ, KONFORLU VE SORUNSUZ

Jaguar I-PACE’in bataryası otomobilin ön tekerlek çamurluğunun arka kısmında yer alan, fişli şarj noktası aracılığıyla şarj olur. Fişe taktığınızda Jaguar I-PACE’inizi şarj olmaya bırakabilirsiniz. Otomobil tam olarak şarj olduğunda şarj işlemini otomatik olarak durdurur. Şarj sistemi tamamen kendi içinde kapalı bir devre olduğundan otomobili yağmurda ya da karda park halindeyken de şarj etmek güvenlidir.

EVDE ŞARJ 
Evde en uygun şarj için Jaguar tarafından tavsiye edilen bir ev tipi wall box1 monte ettirebilir ve Mode 3 şarj kablosunu kullanabilirsiniz. Jaguar I PACE, otomobilinizi gece boyunca tamamen şarj edebilen ve saatte 65 km’ye kadar menzil sağlayan 11kW gücünde 3 fazlı bir AC (alternatif akım) şarj cihazı ile donatılmıştır.
Ev tipi prizlerle kullanılabilecek bir Mode 2 şarj kablosu da birlikte verilir. Ev tipi bir elektrik prizi kullanıldığında şarj hızı bir wall box cihazına göre daha düşüktür (saatte maksimum 11 km), ancak gece boyunca şarj edilirse ortalama günlük 60 km’lik kullanım için yeterlidir.
EV DIŞI ŞARJ 
Jaguar I-PACE birçok ülkede standart olarak kullanılan AC (alternatif akım) ev dışı şarj noktalarına bağlanabilen bir Mode 3 şarj kablosuyla birlikte sunulur. Jaguar Remote uygulamasını veya Navigasyon sistemini kullanarak, birçok konumda yer alan genel kullanıma açık AC şarj noktalarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Tipik bir 50kW şarj cihazı saatte yaklaşık 270 km menzil sunar2.
Sınırlanmış kablolara sahip DC (doğru akım) hızlı şarj cihazları ev dışı şarj altyapısı büyüdükçe daha fazla kullanılmaktadır. Jaguar I-PACE sınırlanmış bir DC kablosuyla maksimum 100kW DC şarj işlemini gerçekleştirmek üzere donatılmıştır, bu yüzden kablo taşımanıza gerek kalmaz.

Jaguar performansı, teknolojisi ve stiliyle size en uygun heyecan verici kombinasyonu bulun.

KENDİ ARACINIZI TASARLAYIN

"1 Wallbox üretimi ve kurulumu için Borusan Otomotiv Jaguar Yetkili Satıcısı ile bağlantıya geçebilirsiniz.

27kW elektrik beslemesi çoğu ülkede mevcuttur.

3Gerçek şarj süreleri çevre koşullarına ve mevcut şarj sistemi kurulumuna göre değişiklik gösterebilir.

4Bu rakam Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen “Avrupalı Araç Sürücülerinin Sürüş ve Park Alışkanlıkları” ulaştırma anketinden alınmıştır.

5DC hızlı şarj cihazı kısa süre içinde büyük miktarlarda enerji sağlar. Şarj hızı batarya tam kapasiteye ulaşırken düşebilir, bu yüzden araç sahipleri %80 kapasiteye veya gereken ekstra menzile yetecek miktarda hızlı şarjı tercih edebilirler.

**WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) 2017’den itibaren kademeli olarak kullanılmaya başlanan ve Avrupa’daki binek otomobillerde yakıt, enerji tüketimi, menzil ve emisyon değerlerini ölçen yeni bir işlemdir. Gerçek kullanım koşullarına daha yakın rakamlar vermek üzere tasarlanmıştır. Otomobilleri opsiyonel donanımla, daha zorlu bir test prosedürü ve sürüş profiline göre test eder.

AB Mevzuatı dahilinde üretici testlerine ilişkin resmi AB test rakamlarıdır. Yalnızca karşılaştırma amaçlıdır. Gerçek kullanım rakamları ve genel elektrikli araç performans verileri sürüşe ve çevre değişkenlerine göre farklılık gösterebilir."