DİZEL EGZOZ SIVISI (DEF)
EURO 6, DİZEL MOTORLAR VE SEÇİMLİ KATALİTİK İNDİRGEME: DEF NEDİR, NASIL YENİDEN DOLDURULUR VE SIK SORULAN SORULAR

Euro 6 emisyonu yönetmeliğinin otomobillerimiz, sürücülerimiz ve çevremiz için ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

DİZEL EGZOZ SIVISI (DEF) NEDİR?

AdBlue®, AUS 32 ve ARLA 32 olarak da bilinen DEF, toksik olmayan, renksiz, kokusuz ve yanmaz bir sıvıdır. Otomobilinizde yer alan özel bir depo içinde saklanan DEF, egzoz gazlarını temizlemek üzere egzoz sistemine enjekte edilir. Nitrojen oksit (NOx) emisyonunu, zararsız su buharı ve nitrojen gazına dönüştürür.

FİLMİ İZLEYİN
yt:wJAJ_gSByQY
DEF SEVİYEMİN DÜŞÜK OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

DEF seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir dizi mesaj görüntülenir.

1.İlk mesaj, DEF seviyesinin ekleme gerektirecek bir seviyede olduğuna işaret eder.

2.İkinci mesaj, SARI renkli uyarı simgesiyle birlikte görüntülenir ve DEF deposunun yeniden doldurulması gerektiğini belirtir.

3.Üçüncü mesaj, DEF deposu boşalana kadar kalan ve otomobilin artık çalışmayacağı mesafeyi gösterir ve geri sayıma başlar.

4.Son mesaj, KIRMIZI uyarı simgesiyle birlikte görüntülenir ve kalan mesafenin sıfır olduğunu ve depoya DEF eklenene kadar yeniden çalıştırmanın mümkün olmadığını belirtir.

BİR YETKİLİ SATICI BULUN

NOT: DEF seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir bildirim mesajı görüntülenir. En kısa sürede DEF deposunu ISO22241 standartlarına uygun DEF ile yeniden doldurun. DEF deposunun tamamen doldurulması için Jaguar Yetkili Satıcıları ve Yetkili Servisleri ile de temasa geçebilirsiniz. DEF'in ortalama tüketimi 800 km/1 litredir. Ancak tüketim miktarı, sürüş stiliniz, hava durumu ve yol koşullarından büyük oranda etkilenir.

DEF'İN BAKIMI

AB yönetmeliği uyarınca bu sıvı olmaksızın otomobilinizi çalıştıramayacağınız için Jaguar'ınızın DEF deposunu her zaman dolu tutmanız önemlidir. Otomobilinizin mesaj merkezi DEF seviyesi azaldığında sizi önceden uyarır ve yeniden doldurmak üzere size yeterli zaman tanır. Jaguar Yetkili Satıcınız/Yetkili Servisiniz de planlı bakım işleminin bir parçası olarak depoyu yeniden doldurur. Daha fazla bilgi için lütfen Kullanım Kılavuzu’na bakın.

DİJİTAL EL KİTABINA BAKIN (EN)
AdBlue<sup>®</sup> DEPOSUNUN YENİDEN DOLDURULMASI
JAGUAR XE
FİLMİ İZLEYİN
yt:Co0KZ2-P-tY
JAGUAR XF
FİLMİ İZLEYİN
yt:Iw0LfNWqlWI
JAGUAR XJ
FİLMİ İZLEYİN
yt:kGF-tVOet6I
JAGUAR F-PACE
FİLMİ İZLEYİN
yt:7TVPQ8jrXr0
AdBlue™ SERVİS RANDEVUSU

Bakım ve onarım işlemleriniz için servis randevu almanız, servisimizin size daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmasına olanak tanır.

BİR YETKİLİ SATICI BULUN
SIK SORULAN SORULAR
Genel
S: DEF'İ NE SIKLIKTA DOLDURMALIYIM?

DEF tüketimi çok büyük değişiklikler gösterebilir. Ortalama tüketim oranı 800 km / 1 litre olabilir ancak bu tüketim oranı sürüş stiline, yol ve hava koşullarına bağlı olarak bu miktarın iki katından daha fazla bir değere de ulaşabilir.

S: DEF'İ NASIL SAKLAMALIYIM?

DEF'i her zaman orijinal kabında saklayın; ayrıca lütfen üreticinin şişe üzerindeki saklama ve taşıma tavsiyelerini göz önünde bulundurun. DEF asla otomobilde saklanmamalıdır.

S: DEF BİTERSE NE OLUR?

DEF biterse motoru kapattıktan sonra Jaguar'ınızı yeniden çalıştıramazsınız. Bu EU6 emisyon yönetmeliğinin bir gerekliliğidir. Otomobil yeniden çalıştırılmadan önce depoya en az 3,6 litre DEF doldurulması gerekecektir.

Bakım
S: DEF SEVİYEMİ NASIL KONTROL EDEBİLİRİM?

Bir sonraki DEF dolum işlemine kadar kalan mesafe, gösterge panelindeki mesaj merkezinden istendiği zaman görüntülenebilir*.

Aşağıdaki kolay adımları izleyin:

1. Kontağı çevirin fakat motoru çalıştırmayın (Otomobilin içinde geçerli bir akıllı anahtar olup olmadığını kontrol edin ve fren pedalına basılmadığından emin olun. Gösterge paneli uyarı ışıkları yanana kadar motor START/STOP düğmesini basılı tutun)
2. Ana menüye erişmek için direksiyon kumandası üzerindeki OK düğmesine basın (Bazı modellerde Sürücü Destek görüntülenene kadar art arda OK düğmesine basın.)
3. Direksiyon kumandası üzerindeki ok düğmelerini kullanarak menüde aşağıya doğru ilerleyin ve Vehicle Info (Otomobil Bilgileri) öğesini vurgulu hale getirin
4. Seçimi onaylamak için OK düğmesine basın
5. Dizel Egzoz Sıvısı öğesini vurgulu hale getirmek için aşağı doğru ilerleyin (Bazı modellerde bu Next Service (Sonraki Servis) olarak görüntülenir)
6. Seçimi onaylamak için OK düğmesine basın. Dizel Egzoz Sıvısı aralığı görüntülenir.


* Tüm otomobillerde yukarıdaki bilgilerin görüntülenmesini sağlayacak donanım olmayabilir. Net bilgi için Borusan Otomotiv Jaguar Yetkili Satıcıları ve Yetkili Servisleri ile temasa geçin.

S: DEF DEPOSUNU KENDİM DOLDURABİLİR MİYİM?

Evet, depoyu kendiniz doldurmak için Borusan Otomotiv Jaguar Yetkili Satıcıları ve Yetkili Servislerinden 1,89 litrelik damlatmayan DEF şişeleri satın alabilirsiniz. Bu şişeler kolaylıkla kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve her türlü damlatmayı önler. Depoyu başka türlü bir kap kullanarak yeniden doldurmanızı tavsiye etmeyiz.

Otomobilinizin doğru şekilde çalışmasına engel olacağından, DEF deposuna başka bir sıvı veya ISO22241-1 ya da DIN 70070 standardına uygun olmayan DEF doldurmayın.

Yakıt deponuza yanlışlıkla DEF doldurursanız, motoru çalıştırmayın ve derhal yerel Jaguar Yetkili Satıcınızı/Yol Yardımını arayın.

Akış hızı çok yüksek olduğundan ve otomobilinizin DEF deposuna zarar vereceğinden yakıt istasyonlarındaki ticari DEF pompaları asla kullanılmamalıdır.

DEF deponuzu nasıl dolduracağınız hakkında bilgi edinmek için Kullanım Kılavuzunuza başvurun.

Güvenlik
S: DEF TEHLİKELİ MİDİR?

DEF tehlikeli değildir; ancak vücudunuzun herhangi bir yeriyle temas etmesi ya da kazayla yutulması durumunda lütfen ambalaj üzerinde yer alan tavsiyelere başvurun ve tıbbi yardım isteyin. DEF'in Jaguar'ınızın boyası ile temas etmesi durumunda yalnızca bölgeyi silin ve sabunlu suyla durulayın. Bununla birlikte, DEF döşemeleri ve giysileri lekeleyebilir. Dökülmesi durumunda soğuk su ve nemli bez kullanılarak derhal çıkarılmalıdır.

DEF hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lütfen Jaguar Yetkili Satıcınızla temasa geçin veya Kullanım Kılavuzunuza başvurun.

EURO 6 NEDİR?

Euro 6, egzoz emisyonunu sınırlayarak otomobilleri daha çevre dostu hale getirmeyi amaçlayan bir Avrupa Birliği Yönetmeliği'dir. Bu yönetmelik, bir yol aracının kilometre başına ne kadar nitrojen oksit (NOx) ve hidrokarbon gazı üretebileceği konusunda kısıtlamalar getirir.

Benzinli ve dizel otomobiller yeni Euro 6 yönetmeliği dahilinde farklı kısıtlamalara tabidir. Dizel otomobiller için izin verilen NOx emisyonu seviyesi 80mg/km'ye (180mg/km'den), izin verilen hidrokarbon emisyonu seviyesi ise 170mg/km'ye (230mg/km'den) düşürülmüştür. Benzinli otomobiller için ise izin verilen NOx emisyon seviyesi 60mg/km’de, hidrokarbon emisyonu seviyesi ise 100mg/km’dedir.

Diğer otomobil üreticileriyle birlikte Jaguar da kanunen aşağıdaki tarihler itibariyle bu yeni yönetmelikle uyumlu olmak zorundadır:

  • • 1. Ocak 2015'ten itibaren piyasaya sunulan Jaguar XE de dahil tüm otomobiller Euro 6 standartlarına uyumlu olmalıdır.
  • • Halihazırda satılık olan otomobiller 1 Eylül 2015 itibariyle Euro 6 ile uyumlu olmalıdır ancak;
  •  ◦ üretici tarafından 1 Haziran 2015 tarihinden önce üretilen ve sevkiyatı gerçekleştirilen araç modellerinin satışı 1 Eylül 2016 tarihine kadar devam edebilir. Bununla birlikte, üreticinin bu modeller için istisna başvurusunda bulunması gereklidir.
SEÇİMLİ KATALİTİK İNDİRGEME (SCR) TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Seçimli Katalitik İndirgeme (SCR) teknolojisi 2016 Model Yılından itibaren tüm Jaguar dizel otomobillere takılır. Bu teknoloji, egzoz sisteminin ürettiği nitrojen oksit (NOx) seviyesini yaklaşık %90 oranında azaltarak Jaguar'ın EU6 emisyon yönetmeliğiyle uyumlu olmasını sağlar. Yeni nesil katalizöre ek olarak, SCR Teknolojisi, Dizel Egzoz Sıvısının (DEF) kullanılmasını gerektirir

BİR YETKİLİ SATICI BULUN

*AdBlue® kullanımı, sürüş stiline bağlıdır ve verilen rakamlar, yalnızca tanıtım amaçlıdır

DEF kalitesi ve akış oranı, benzer şekilde izlenir. Sistem düşük DEF kalitesi veya arıza algıladığında, sorunu çözebilmeniz için 530 mil önceden verdiği bir uyarıyla sizi bilgilendirecektir. Bu süreçte düzeltici bir eylemde bulunmadığınız takdirde otomobil yeniden çalıştırılamaz.

BENZİNLİ VE DİZEL OTOMOBİLLERİN EMİSYON STANDARTLARI İYİLEŞTİRMESİ 2000 - 2014

Geçtiğimiz 15 yılda, teknik inovasyonlar, otomobil emisyonlarının düşürülmesine yardımcı oldu. 2000 yılından bu yana dizel motorlar için NOx limiti %84 oranında, partikül limiti isse %90 oranında azaldı.

Aşağıdaki tabloda, azaltılan oranlar belirtilmiştir:

DEF’e ilişkin ayrıntılı bilgi için lütfen yerel Jaguar Yetkili Satıcınızla iletişime geçin veya Kullanıcı El Kitabı’na başvurun. AdBlue®, Verband der Automobilindustrie e. V. (VDA)’nin tescilli ticari markasıdır.

HÜKÜM VE KOŞULLAR

*Katılımcı Jaguar Yetkili Satıcıları / Yetkili Servislerindeki mevcut fiyat. Tek bir ziyarette otomobil başına üretici dolum seviyesinde DEF / AdBlue® kontrolü ve dolumu ücreti. Yalnızca Jaguar otomobilleri için uygundur.

Detaylı bilgi için
BİZE ULAŞIN
BİR YETKİLİ SATICI BULUN
ONLINE SERVİS RANDEVUSU
Dilediğiniz Jaguar Yetkili Servisi’nden servis randevunuzu hızlıca alın.
KULLANıCı KıLAVUZLARı
Jaguar araçları hakkında daha fazla bilgi
BİR YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Jaguar Yetkili Satıcısı arayın
AKSESUARLAR
Kaliteli aksesuar seçenekleri Jaguar'ınızın potansiyelinden yararlanmanızı sağlar.