DİZEL Mİ? BENZİNLİ Mİ? ELEKTRİKLİ Mİ?

Mevcut benzinli motorlarımız ve dizel motorlarımız şimdiye kadar ürettiğimiz en çevre dostu ve verimli motorlardır. Yeni elektrikli güç aktarım elemanımız ise otomobil sürmenin geleceğini yansıtır. Peki size en uygun olan hangisi?

SEÇİM SİZİN
DİZEL MOTOR
Jaguar’ın şimdiye kadarki en çevre dostu, yeni dizel motorları, off-road ve römork çekmeye uygun tork özellikleri ile iyileştirilmiş yakıt verimliliği sunar. Bu, gerçek anlamda güvenilir bir uzun mesafe performansı sunan bir bileşimdir.
BENZİNLİ MOTOR
Dinamik ve çevik bir sürüş sağlayan yeni benzinli motor yelpazemiz, Jaguar’ın ikonik hızlı tepki verme özelliğini sunarak geleneği sürdürür. Yeni benzinli motorlar, etkileyici düzeyde düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sunar.
ELEKTRİKLİ MOTOR
Sofistike, tamamen elektrikli güç aktarım elemanlarımız, sıfır egzoz emisyonu ile yüksek performans sunar. Geri kazanımlı frenleme ve plug-in şarj noktalarında şarj edilebilen bataryaya sahip bir çift elektrikli motordan güç alan EV, Jaguar’ın elektrikli geleceğini yansıtır.
DİZEL, BENZİNLİ VE ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN TEMEL FAYDALARI
DÜŞÜK CO<sub>2</sub> EMİSYONU
Jaguar’ın yeni dizel motorları, benzinli motorlara kıyasla yaklaşık %20 daha düşük CO2 emisyonu üretir. 2002’den bu yana dizel motorlu araçları tercih eden alıcılar, yaklaşık 3 milyon ton CO2’nin atmosfere girmesini önlediler.
EU6d-TEMP VE GERÇEK SÜRÜŞ EMİSYONU (RDE) UYUMLU
Jaguar’ın yeni dizel otomobilleri, EU6d-Temp ve Gerçek Sürüş Emisyonuna (RDE) uyumludur; her türlü sürüş koşulunda emisyon değerlerini belirgin biçimde düşürürler.
DAHA AZ NİTROJEN OKSİT EMİSYONU (NO<sub>x</sub>)
Eylül 2015’ten bu yana tüm Jaguar dizel modelleri, NOx emisyonunu önemli düzeyde azaltmaya yardımcı olan gelişmiş Seçimli Katalitik İndirgeme (SCR) egzoz son işlem sistemine (ör. AdBlue) sahiptir.
GELİŞMİŞ YAKIT VERİMLİLİĞİ
Dizel motorlar, benzinli motorlara kıyasla yaklaşık %20 daha iyi yakıt ekonomisi sunar. Bu nedenle bir yıl içinde sıklıkla 20.000 km veya üzeri yol katediyorsanız, sizin için en maliyet etkin seçim bu olacaktır.
EU6d-TEMP VE GERÇEK SÜRÜŞ EMİSYONU (RDE) UYUMLU
Jaguar’ın benzinli otomobilleri, EU6d-Temp ve Gerçek Sürüş Emisyonuna (RDE) uyumludur; her türlü sürüş koşulunda emisyon değerlerini belirgin biçimde düşürürler. Bu da Londra Ulaşım Bakanlığı’nın Ultra Düşük Emisyon Bölgesi (ULEZ) ücretlerinden muaf tutuldukları anlamına gelir.
DİNAMİK SÜRÜŞ DENEYİMİ
Jaguar’ın benzinli motorları, kesintisiz ve hızlı tepki veren bir güç aktarımı ile en dinamik sürüş deneyimlerini sunar. Benzinli motorlar, tüm hızlarda zahmetsiz performans ve heyecan verici sesleri olağanüstü bir biçimde bir araya getirir.
DAHA AZ PARTİKÜL
En yeni benzinli motorlarımız, egzoz gazları salınımı sırasında oldukça ince partikülleri yakalamak ve depolamak için son derece verimli filtrelerle sunulur. Bu, atmosfere salınan egzoz emisyonu miktarının azaltılmasına yardımcı olur.
DAHA DÜŞÜK ÖN ÖDEME ÜCRETLERİ
Dizel motorlar genellikle daha fazla yakıt verimliliği sunuyor olsa da eşdeğer benzinli motorlar da daha düşük ön ödeme ücretleri sunduğundan, daha kısa yolculuklara çıkarak az kilometre kateden sürücüler için bu, akıllıca bir seçim olabilir.
SIFIR EGZOZ EMİSYONU
Kullanım noktasında sıfır CO2 emisyonu üreten ve şarj başına 292 mile kadar menzile sahip Jaguar I‑PACE, yakıt kullanımından daha az maliyetli olmasının yanı sıra egzoz emisyonu da üretmez. Her yıl şebekeye eklenen daha fazla yenilenebilir enerji ile Jaguar I-PACE yaş aldıkça daha çevre dostu hale gelir.
KONFOR VE ERİŞİM
Pek çok şehirde artık elektrikli otomobillerin, diğer otomobillerin erişimlerinin yasak olduğu şeritlere ve park alanlarına girmesine izin veriliyor. Ayrıca, emisyona bağlı her türlü ücretten de muaflar.
HÜKÜMET TEŞVİKLERİ
Elektrikli otomobiller, çevre dostu güç aktarım elemanlarına geçişi destekleyen hükümet, yerel yetkililer ve işletmeler tarafından sunulan avantajlardan yararlanabiliyor. Buna benzinli ve dizel eşdeğerlerine göre dikkate değer biçimde daha az olan vergilendirme oranları da dahil.
EKONOMİK İŞLETİM MALİYETLERİ
Elektrik maliyetinin nispeten daha düşük olması nedeniyle tamamen elektrikli otomobillerin yakıt maliyetleri de daha ekonomik hale geliyor. Ayrıca, hareketli güç aktarım elemanı parçası sayısı daha az olduğundan bu otomobillerin bakımı da daha ekonomik.
ŞİMDİYE KADARKİ EN VERİMLİ MOTORLARIMIZ
Jaguar'ın zahmetsiz performans, kalite ve verimliliğe yönelik tasarlanan yeni motor ailesine Ingenium adı verilmiştir. Gelişmiş teknoloji ve tamamen alüminyum mimarisi ile Ingenium, etkileyici gücü güçlü yakıt ekonomisi ile dengeler.
BENZİNLİ VE DİZEL MOTORLAR MERCEK ALTINDA
Dizel motorlar neden eleştiriliyor? Mevzuattaki değişiklik, her gün kullandığınız otomobili ne yönde etkileyecek? Dünyanın en popüler iki motoruna ilişkin daha fazla bilgi alın.
DAHA FAZLA BİLGİ
SIK SORULAN SORULAR
Güç aktarım elemanları nelerdir?

Güç aktarım elemanları, bir enerji kaynağını (yakıt/batarya), motor / elektrikli motor, şanzıman, tahrik mili, diferansiyel ve aks aracılığıyla harekete dönüştüren bileşenlerdir.

Tipik otomobil güç aktarım elemanı sistemleri, benzinli, dizel, bataryalı elektrikli otomobil (BEV) ve plug-in hibrit elektrikli (PHEV) otomobildir.

Bir elektrikli otomobili yeniden şarj etmek ne kadar sürer?

Jaguar I-PACE, saatte 22 mil menzile kadar üretebilen ve siz uyurken gece boyunca otomobili tamamen şarj edebilen 7 kW’lık bir tek faz AC otomobil şarjı ile donatılmıştır. Evde şarjın en hızlı ve en uygun yolu, 2 saatten az bir sürede ortalama günlük işe gidiş geliş mesafenizde kullanılan enerjiyi geri kazanabilen bir wallbox kullanmaktır.

Ev tipi bir priz kullandığınızda, şarj oranları wallbox’a göre daha azdır (saatte maksimum 7 mil menzil); ancak otomobil gece boyu şarj edildiyse bu, günlük ortalama 38 millik işe gidiş geliş mesafesi için yeterlidir.

Evden uzakta olduğunuzda, uzun yolculuklar için bataryanızın şarjını hızlıca doldurmanın en iyi yolu, bir ev dışı DC şarjı kullanmaktır. Tipik bir 50 kW’lık şarj saatte 168 mile kadar menzil sunabilir. Bazı ağlar, halihazırda daha hızlı 100-150 kW’lık şarj sunuyor ve çoğu ağ, yakın bir zamanda güncelleme yapmayı planlıyor.

Bir elektrikli otomobilin menzili ne kadardır?

90 kW’lık kapasiteye sahip yüksek teknolojili lityum iyon batarya sayesinde Jaguar I-PACE, Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araç Test Prosedüründe (WLTP) 292 mile* ulaşan bir menzile sahiptir.

WLTP, Avrupa’daki yolcu otomobillerinin yakıt, enerji tüketimi, menzil ve emisyon değerlerini ölçen bir süreçtir. Gerçek kullanım koşullarına daha yakın rakamlar vermek üzere tasarlanmıştır.

Dizel otomobillerin benzinli otomobillere kıyasla avantajları nelerdir?

Dizelin daha yüksek yakıt enerji yoğunluğuna sahip olması ve yanma sırasında enerjinin salınma biçimi dolayısıyla dizel çok daha fazla verimlilik sunabilir. Bir yıl içinde 12.000 mil veya üzeri yol katediyorsanız dizel motor sizin için en maliyet etkin seçim olacaktır.

Genellikle bir dizel motor, benzinli motora göre daha fazla tork sunar; bu da off-road ve römork çekme açısından gücünün daha uygun olduğu anlamına gelir.

Jaguar, otomobil emisyonlarını nasıl düşürüyor?

Jaguar’da daha verimli bir benzinli ve dizel motor ailesi geliştirebilmek için son teknoloji motor üretim merkezimize 1 milyar Pound’un üzerinde yatırım yapıldı.

Dizel motorlar çevre kirliliği yaratır mı?

Eylül 2018 itibariyle AB ve AEA pazarındaki tüm dizel motorlarımız, sıkı EU6d-Temp ve Gerçek Sürüş Emisyonu (RDE) mevzuatı hükümlerini karşılamaktadır. Bu, yeni dizel motorlarımızın, yüksek seviyede kirlilik üreten otomobillerin sürücülerine para cezası veren Ultra Düşük Emisyon Bölgelerinde özgürce dolaşabilecek kadar çevre dostu olduğu anlamına gelir.

Şimdiye kadarki en çevre dostu motorlarımızı üreterek çevresel etkiyi önemli ölçüde azaltıyoruz.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) nedir ve neden önemlidir?

En sıkı emisyon yönetmeliği hükümlerini karşılayabilmek için 2009 yılında tanıtılan tüm yeni dizel otomobiller, egzoz filtresi ile birlikte sunulur. Bunlar aynı zamanda Dizel Partikül Filtreleri (DPF) olarak da anılır. DPF’ler, egzoz gazı partiküllerini etkin bir şekilde yakalayıp depolayarak egzoz emisyonunun azaltılmasına yardımcı olur.

SİZİN İÇİN EN DOĞRU JAGUAR’I SEÇİN

Yaşam stilinize, sürüş stilinize ve finansal gerekliliklerinize uygun bir Jaguar tasarlamaya hazır mısınız?

OTOMOBİLLERİMİZİ KEŞFEDİN
OTOMOBİLLERİMİZİ KARŞILAŞTIRIN
JAGUAR I‑PACE KULLANMANIN AVANTAJLARINI KEŞFEDİN

Go Jaguar I‑PACE uygulaması, yaptığınız yolculukları otomatik olarak izler ve tamamen elektrikli yeni bir Jaguar I-PACE kullanıyormuşsunuz gibi size gerçek rakamları sunar. Yolculuklarınızın haritalarını inceleyin, olası batarya menzilini ve kullanımını görün, en yakındaki şarj noktalarını belirleyin ve yapabileceğiniz tasarrufu tahmin edin.

iOS İÇİN İNDİRİN
ANDROID İÇİN İNDİRİN
SERVİS RANDEVUNUZU ALIN
Dilediğiniz Jaguar Yetkili Servisi’nden servis randevunuzu hızlıca alın.
REHBERLER VE KILAVUZLAR
Jaguar kılavuzları, rehberleri ve video talimatlarını izleyin ve indirin
BİR YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Jaguar Yetkili Satıcısı arayın
AKSESUARLAR
Kaliteli aksesuar seçenekleri Jaguar'ınızın potansiyelinden yararlanmanızı sağlar.

*EV menzili rakamları, standartlaştırılmış bir rota üzerinde seri üretim otomobili temel alır. Elde edilen menzil, otomobile, batarya durumuna, gerçek rotaya, çevreye ve sürüş stiline bağlı olarak değişiklik gösterecektir.
Verilen rakamlar, AB düzenlemelerine uygun olarak resmi üreticinin test sonuçlarına göre belirlenmiştir. Yalnızca karşılaştırma amaçlıdır. Gerçek rakamlar farklılık gösterebilir. CO2 ve yakıt ekonomisi rakamları takılan janta ve opsiyonel ekstra özelliklere göre değişiklik gösterebilir. WLTP binek otomobiller için standart hale getirilmiş yakıt tüketimi ve CO2 rakamlarının hesaplanmasında kullanılan yeni resmi AB testidir. Yakıt, enerji tüketimi, menzil ve emisyonu ölçer. Gerçek kullanım koşullarına daha yakın rakamlar vermek üzere tasarlanmıştır. Otomobilleri opsiyonel donanımla birlikte daha zorlu bir test prosedürü ve sürüş profiline göre test eder.