Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) | Jaguar Türkiye 1

DİZEL EGZOZ SIVISI (DEF)

skip.tertiary.navigation

EURO 6, DİZEL MOTORLAR VE SEÇİMLİ KATALİTİK İNDİRGEME: DEF NEDİR, NASIL YENİDEN DOLDURULUR VE SIK SORULAN SORULAR

Euro 6 emisyonu yönetmeliğinin otomobillerimiz, sürücülerimiz ve çevremiz için ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

DİZEL EGZOZ SIVISI (DEF) NEDİR?

AdBlue®, AUS 32 ve ARLA 32 olarak da bilinen DEF, toksik olmayan, renksiz, kokusuz ve yanmaz bir sıvıdır. Otomobilinizde yer alan özel bir depo içinde saklanan DEF, egzoz gazlarını temizlemek üzere egzoz sistemine enjekte edilir. Nitrojen oksit (NOx) emisyonunu, zararsız su buharı ve nitrojen gazına dönüştürür.

DEF SEVİYEMİN DÜŞÜK OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

DEF seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir dizi mesaj görüntülenir.

1. İlk mesaj, DEF seviyesinin ekleme gerektirecek bir seviyede olduğuna işaret eder.

2. İkinci mesaj, SARI renkli uyarı simgesiyle birlikte görüntülenir ve DEF deposunun yeniden doldurulması gerektiğini belirtir.

3. Üçüncü mesaj, DEF deposu boşalana kadar kalan ve otomobilin artık çalışmayacağı mesafeyi gösterir ve geri sayıma başlar.

4. Son mesaj, KIRMIZI uyarı simgesiyle birlikte görüntülenir ve kalan mesafenin sıfır olduğunu ve depoya DEF eklenene kadar yeniden çalıştırmanın mümkün olmadığını belirtir.

DİJİTAL EL KİTABINA BAKIN (EN)
Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) | Jaguar Türkiye 2

NOT: DEF seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir bildirim mesajı görüntülenir. En kısa sürede DEF deposunu ISO22241 standartlarına uygun DEF ile yeniden doldurun. DEF deposunun tamamen doldurulması için Jaguar Yetkili Satıcıları ve Yetkili Servisleri ile de temasa geçebilirsiniz. DEF'in ortalama tüketimi 800 km/1 litredir. Ancak tüketim miktarı, sürüş stiliniz, hava durumu ve yol koşullarından büyük oranda etkilenir.

Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) | Jaguar Türkiye 3

DEF'İN BAKIMI

AB yönetmeliği uyarınca bu sıvı olmaksızın otomobilinizi çalıştıramayacağınız için Jaguar'ınızın DEF deposunu her zaman dolu tutmanız önemlidir. Otomobilinizin mesaj merkezi DEF seviyesi azaldığında sizi önceden uyarır ve yeniden doldurmak üzere size yeterli zaman tanır. Jaguar Yetkili Satıcınız/Yetkili Servisiniz de planlı bakım işleminin bir parçası olarak depoyu yeniden doldurur. Daha fazla bilgi için lütfen Kullanım Kılavuzu’na bakın.

DİJİTAL EL KİTABINA BAKIN (EN)

AdBlue® DEPOSUNUN YENİDEN DOLDURULMASI

SIK SORULAN SORULAR

EURO 6 NEDİR?

Euro 6, egzoz emisyonunu sınırlayarak otomobilleri daha çevre dostu hale getirmeyi amaçlayan bir Avrupa Birliği Yönetmeliği'dir. Bu yönetmelik, bir yol aracının kilometre başına ne kadar nitrojen oksit (NOx) ve hidrokarbon gazı üretebileceği konusunda kısıtlamalar getirir.

Benzinli ve dizel otomobiller yeni Euro 6 yönetmeliği dahilinde farklı kısıtlamalara tabidir. Dizel otomobiller için izin verilen NOx emisyonu seviyesi 80mg/km'ye (180mg/km'den), izin verilen hidrokarbon emisyonu seviyesi ise 170mg/km'ye (230mg/km'den) düşürülmüştür. Benzinli otomobiller için ise izin verilen NOx emisyon seviyesi 60mg/km’de, hidrokarbon emisyonu seviyesi ise 100mg/km’dedir.Diğer otomobil üreticileriyle birlikte Jaguar da kanunen aşağıdaki tarihler itibariyle bu yeni yönetmelikle uyumlu olmak zorundadır:


  • 1 Ocak 2015'ten itibaren piyasaya sunulan Jaguar XE de dahil tüm otomobiller Euro 6 standartlarına uyumlu olmalıdır.
  • Halihazırda satılık olan otomobiller 1 Eylül 2015 itibariyle Euro 6 ile uyumlu olmalıdır ancak;
    • üretici tarafından 1 Haziran 2015 tarihinden önce üretilen ve sevkiyatı gerçekleştirilen araç modellerinin satışı 1 Eylül 2016 tarihine kadar devam edebilir. Bununla birlikte, üreticinin bu modeller için istisna başvurusunda bulunması gereklidir.
Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) | Jaguar Türkiye 12

SEÇİMLİ KATALİTİK İNDİRGEME (SCR) TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Seçimli Katalitik İndirgeme (SCR) teknolojisi 2016 Model Yılından itibaren tüm Jaguar dizel otomobillere takılır. Bu teknoloji, egzoz sisteminin ürettiği nitrojen oksit (NOx) seviyesini yaklaşık %90 oranında azaltarak Jaguar'ın EU6 emisyon yönetmeliğiyle uyumlu olmasını sağlar. Yeni nesil katalizöre ek olarak, SCR Teknolojisi, Dizel Egzoz Sıvısının (DEF) kullanılmasını gerektirir

DİJİTAL EL KİTABI (EN)

DEF hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lütfen Jaguar Yetkili Satıcınızla temasa geçin veya Kullanım Kılavuzunuza başvurun. AdBlue®, Verband der Automobilindustrie e. V.'nin (VDA) tescilli ticari markasıdır.