BENZERSİZ AWD TEKNOLOJİSİ
JAGUAR'IN GELİŞMİŞ DÖRT ÇEKER SİSTEMİ

Otomobillerine dört çeker özelliğini eklemek üzere piyasadaki tüm sistemleri ayrıntılı bir biçimde inceleyen Jaguar mühendisleri, mevcut hiçbir sistemin, Jaguar'dan beklediğiniz o benzersiz deneyimi sunabilecek düzeyde olmadığını ortaya koydu. Bu nedenle, çözüm olarak Akıllı Güç Aktarım Dinamiği özelliğine sahip Jaguar All Wheel Drive (AWD) Sistemi'ni geliştirildi.

BENZERSİZ AKILLI GÜÇ AKTARIM DİNAMİĞİ (IDD)
Jaguar'ın benzersiz kapasiteye sahip otomatik AWD sistemi; simge haline gelen Jaguar F-TYPE, ödüllü Jaguar XF ve XE sedan modelleri ile Jaguar'ın performans SUV’u F-PACE ile birlikte sunuluyor. Sistem, bir performans otomobili kullanma deneyimini her türlü hava koşulunda ve her türlü zeminde güçlendirmek üzere özel olarak geliştirilmiştir. IDD fonksiyonuna sahip AWD sistemi, bir araya getirildiğinde kendisini diğer tüm sistemlerden ayıran iki temel özelliğe sahiptir.
İSTEĞE BAĞLI TORK
Jaguar'ın efsanevi yol tutuşunun anahtarı dinamik arkadan itiş hissidir. Jaguar’ın IDD fonksiyonuna sahip AWD sistemi bu karakteristik özelliği daha güçlü bir arkadan itiş eğilimiyle korur. Normal sürüş koşulları altında gücün %90'ı arka tekerleklere aktarılır, buna rağmen kuru bir zeminde tam hızlanma sırasında bu değer %100'e kadar çıkabilir. Sistem ön tekerleklerde daha fazla tork gerektiğini tespit ettiğinde, çekişi korumak için gerekli olan miktarı ön tekerleklere yönlendirir ve bunu performans ihtiyacına göre dengeler. Koşullar normale döndüğünde tork arkaya yönlendirilir.
TEPKİ DEĞİL, ÖNGÖRÜ

Diğer AWD sistemlerinden farklı olarak, IDD çekiş kaybına tepki vermek yerine bu kaybı öngörür. Sistem, böyle bir kaybı öngördüğünde, kesintisiz bir sürüş keyfi sağlamak üzere torku daha iyi tutuş sağlayacak olan tekerleklere önceden yönlendirir.
IDD, bunu yapabilen ve her koşulda daha yüksek denge ve güven sağlayan tek AWD sistemidir.

GÖZ AÇIP KAPAYINCAYA DEK

Jaguar’ın IDD fonksiyonuna sahip AWD sistemi, otomobil üzerindeki her türlü kuvveti algılamak üzere daima tetiktedir. Her tekerleğin hızını ve çekişini, süspansiyonu, direksiyonu, frenleri ve aynı zamanda otomobilin dönme faaliyetini sürekli olarak izler; saniyede 100 kez veri toplar. IDD sisteminin içinde, otomobilin güç kaybına neden olacak bir duruma doğru ilerleyip ilerlemediğini ve hangi tekerlek veya tekerleklerin etkileneceğini belirlemek üzere tüm bu bilgileri kullanan gelişmiş algoritmalar bulunur. Ardından tutuş kaybolmadan önce güç anlık, zahmetsiz ve dengeli bir şekilde daha iyi bir çekiş sağlamak üzere tekerleklere aktarılır.

ELEKTROHİDROLİK TEKNOLOJİLERİ

Sistem, torkun bir akstan diğerine aktarılmasını sağlamak üzere santrifüjlü elektrohidrolik aktüatör tarafından kontrol edilen bir elektrohidrolik çok plakalı ıslak debriyaj kullanır. Bu teknolojiler bir arada, gerekli olan tork miktarının 100 milisaniye kadar kısa bir sürede ve hassas bir şekilde yer değiştirmesini sağlar. Gücün %100 oranında arkadan öne doğru yer değiştirmesi bile yalnızca 165 milisaniye sürer ve kesintisiz şekilde gerçekleşir. Sürücünün fark ettiği tek şey, diğer herhangi bir otomobili oldukça zorlayacak koşullarda sağlanan olağanüstü hakimiyettir. Hidrolik sistemin avantajı, daha düşük seviyede mekanik yıpranmadır ve bu nedenle diğer sistemlere göre daha az bakım gerektirir.

TAM ENTEGRE SİSTEMLER

Jaguar’ın IDD fonksiyonuna sahip AWD sistemi tek başına çalışmaz. Anti-Blokaj Fren Sistemi, Elektronik Denge Programı ve Frenle Tork Yönlendirme dahil olmak üzere diğer tüm denge ve çekiş sistemleriyle tamamen entegredir. Otomobilin tepkisini sürücünün amacıyla doğrudan ilişkilendirebilmek için ihtiyacı olduğunda gerek duyduğu yardımı alır.

ADAPTİF YÜZEY TEPKİSİ

Jaguar, IDD sistemiyle birlikte çalışan ek bir teknoloji daha geliştirdi. Adaptif Yüzey Tepkisi, çamur, buz, mıcır ve kar gibi farklı seviyede çekiş kuvvetine sahip yüzeyleri ayırt etmek üzere tasarlanmıştır ve koşullara uygun şekilde ideal tork dağıtımını gerçekleştirir.

Jaguar’ın AWD sistemine sahip sedan modeli Jaguar XF, farklı zeminler için iki program modu arasında otomatik geçiş yaparken, AWD SUV modeli Jaguar F-PACE ise derin kar veya derin mıcır bulunan zeminlerde çekişi optimize etmek için üçüncü bir çekiş moduna sahiptir. Zemin nasıl olursa olsun, Adaptif Yüzey Tepkisi sizi yolunuzdan alıkoymamak amacıyla en iyi şekilde çalışır.

SINIFININ ÖNCÜSÜ AWD

Jaguar'ın IDD fonksiyonuna sahip AWD sistemi, performans otomobilleri için geliştirilmiştir. İdeal tutuş ve performans dengesini sunmak üzere sürekli ayar yapar. Hafif, az bakım gerektiren teknolojisi, normal koşullar altında arkadan itişin sağladığı verimliliğinin yanı sıra gerektiği zamanlarda dört çeker dengesini de sunar. Çekiş kaybını öngörme ve önceden müdahale etme becerisi, sistemin öncelikli olarak performansı koruyacağı anlamına gelir. Bu, tüm Jaguar'ların ortak özelliğidir.

ÜRÜN YELPAZESİNE GÖZ ATIN
ONLINE SERVİS RANDEVUSU
Dilediğiniz Jaguar Yetkili Servisi’nden servis randevunuzu hızlıca alın.
KULLANıCı KıLAVUZLARı
Jaguar araçları hakkında daha fazla bilgi
BİR YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Jaguar Yetkili Satıcısı arayın
AKSESUARLAR
Kaliteli aksesuar seçenekleri Jaguar'ınızın potansiyelinden yararlanmanızı sağlar.