SANAL MÜHENDİSLİK

Yeni ürünlerin ve bunların arkasındaki gelişmiş teknolojinin daha hızlı, daha verimli ve çok daha sağlam şekilde geliştirilmesi için son teknoloji ürünü sanal mühendislik araçlarına yatırım yapıyoruz. Böylece çok daha sağlam, dayanıklı ve güvenilir Jaguar otomobilleri ortaya çıkıyor.

Günümüzün lüks performans otomobillerinin tasarımı her geçen gün daha karmaşık hale geliyor. Her bir modern Jaguar modelinde bulunan ve sayısı 100’e ulaşan elektronik kumanda ünitesi, 100 milyon satır yazılım ve 10.000 farklı ürün gerekliliğini barındıran son derece gelişmiş elektronik sistemi gözünüzün önüne getirin.Sanal mühendislik, havacılık/uzay sektörü ve Formula 1™ gibi yüksek teknoloji kullanılan sektörlerden elde edilen bilginin kullanımıyla geleneksel tasarım süreçleriyle elde edilemeyecek performans ve kalite sunar. Sanal mühendislik günümüzde ve gelecekte Jaguar otomobillerinin geliştirilmesi açısından bir devrim niteliğindedir.Bu yaklaşımın temelinde her yıl sanal mühendisliğe yapılan 13 milyon pound yatırım yer alıyor. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) yazılımı ve Bilgisayar Destekli Mühendislik (CAE) gibi araçlar aerodinamik ve termal yönetimden, süspansiyon ve çarpışma yapısı tasarımına, güç aktarım elemanı geliştirme ve dayanıklılığa kadar bir otomobilin birçok farklı bölümünün sanal olarak modellenmesinde kullanılabiliyor. Bu araçlar, gürültüyü en aza indirmek üzere gerçek kullanım koşullarındaki istikrarsız hava akışının aeroakustik modellemesinde kullanıldığı şekilde, ön cam silecek lastikleri gibi detayların tasarımını da simüle edebiliyor.Sanal mühendisliğe yönelik bu bağlılığın en açık örneği, bu simülasyonların birçoğunu hayata geçirmeyi amaçlayan Sanal İnovasyon Merkezi’dir. Gaydon’daki Jaguar Mühendislik Merkezi’nde yer alan bölümün geliştirilmesi 2 milyon pounda mal oldu. Buna ek olarak gelişim sürecini destekleyen bir dizi sanal araç yelpazesinin genişletilmesi için 3m pound yatırım yapıldı.

"SANAL MÜHENDİSLİK GELENEKSEL TASARIM SÜREÇLERİYLE ELDE EDİLEMEYECEK PERFORMANS VE KALİTE SUNUYOR"

Bunlar arasında yüksek çözünürlüklü sekiz dijital projektörün bilgisayar tarafından üretilen modellerden tam boyutlu bir 3D görsel oluşturduğu 3D Cave de yer alıyor. 3D gözlük takan operatörler görsele bakarken bir kumanda çubuğu kullanarak üzerinde değişiklik yapabiliyor. Bu da dış tasarım, iç mekan ve koltuk pozisyonları, görüş ve kumanda düzeni üzerinde iyileştirmeler yapılabilmesini mümkün kılıyor.Sanal Gerçeklik Ergonomi Laboratuvarı ve Artırılmış Gerçeklik Alanında mühendisler ve tasarımcılar kendilerini otomobilin içinde görmek için başa takılan ekranlar kullanıyor. Çok fonksiyonlu, dokunmaya duyarlı platform ve dokunsal arayüz mühendis ve tasarımcıların otomobil ve kumandalarıyla etkileşime girebilmelerini sağlıyor. Optik Performans Analizini kullanarak iç tasarım parçalarının neden olduğu yansımalar ve ön cama yansıyan ışık bile simüle edilebiliyor.1:1 Ölçekli Power Wall gibi diğer araçlarla tasarımcılar yeni otomobil tasarımlarının gerçek boyutlu CAD görsellerini görüntülerken, mühendisler son derece gelişmiş Sürüş Simülatörüyle binanın dışına bile çıkmadan sürüş dinamiklerini geliştirebiliyor ve gürültü, titreşim ve sarsıntı özelliklerini iyileştirebiliyor.Bu sanal mühendislik yaklaşımı, mevcut ve gelecekteki modellerin nasıl tasarlanacağını şimdiden belirlemeye başladı bile. Örneğin Jaguar XE’nin geliştirilmesi sırasında 36 milyon işlemci saati gerektiren ve 1.200 TB veri üreten 1,8 milyon simülasyon çalıştırıldı.Jaguar Land Rover otomobillerin tasarım ve performans gerekliliklerinin şimdiden yüzde 40’ı sanal simülasyon araçları kullanılarak onaylanıyor. Şu anda 2020 yılı itibariyle bunu yüzde 100’e çıkarmak için çok sayıda uzmanla birlikte çalışıyoruz.

JLR Sanal Gerçeklik Ergonomi Laboratuvarı, Gaydon (Birleşik Krallık)
DİĞER HİKAYELER
TEST SÜRECİ

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Bitmiş ürünün daha sağlam, güvenilir olması ve satın aldığınız modelin sürdüğünüz en güvenli otomobil olması amacıyla Jaguar otomobillerin her parçası, tasarım, geliştirme ve üretim aşamalarında güvenlik, dayanıklılık ve kalite açısından binlerce teste tabi tutulur ve kontrolden geçer.
DAHA FAZLA BİLGİ
GÜVENLİK

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Güvenilirlik yalnızca sizi ve yolcularınızı gideceğiniz yere kolayca ve gecikmeden ulaştırmak anlamına gelmez. Aynı zamanda sizi oraya güvenli bir şekilde ulaştırmak anlamına gelir ve güvenlik Jaguar’ın felsefesinin temelinde yer alır.
DAHA FAZLA BİLGİ
HAFİF ALÜMİNYUM MİMARİ

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Otomobil tasarımı ve yapımı söz konusu olduğunda, sağlam ve güvenilir Hafif Alüminyum Mimari 70 yıldan uzun bir süredir Jaguar felsefesinin bir parçasını oluşturuyor.
DAHA FAZLA BİLGİ