TASARIM DETAYLARI

Jaguar I-PACE Concept, tasarımcılarımıza en başından itibaren yalnızca elektrikli bir platformda çalışma imkanı sağladı.

“Bu yalnızca bir konsept değil. Bu, 2018 yılında yollarda olacak olan Jaguar’ın ilk tamamen elektrikli performans SUV’unun bir ön izlemesi. Jaguar’ın ilk bataryalı elektrikli otomobili olacak olan bu model, efsanevi markamızın tarihinde yeni bir sayfa açıyor.”
Ian Callum, Jaguar Tasarım DirektörüJaguar I-PACE Concept, tasarımcılarımıza en başından itibaren yalnızca elektrikli bir platformda çalışma imkanı sağladı. Her aksta tekerlekler ve motorlar arasında yer alan büyük boyutlu batarya ünitesi sayesinde klasik bir SUV’un temel oranlarında değişiklik yapma olanağı bulduk.

İlk olarak ön kısımda motor olmaması sebebiyle kaputun normal otomobillerdeki kadar uzun olması gerekliliği ortadan kalktı. Bunun sonucunda dışarıdan bakıldığında kabinin daha önde görünmesini sağlamak ve iç kısımda, arka yolcular için 70 mm’lik diz boşluğu dahil olmak üzere daha fazla alan yaratmak için ileri kabin tasarımı benimsendi. Böylece daha büyük bir ön cam alanı açılmış olduğundan tam boy panoramik cam tavan ile birlikte tüm yolcular için çok daha büyük bir alan hissiyatı yaratıldı.

“İleri kabin tasarımına ilk aşamalarda karar verdik; bu, tavan çizgisinin ön kısmının yanı sıra iç alan etkisi açısından gerçekten son derece önemliydi.”
Dr Wolfgang Ziebart, Jaguar Land Rover Teknik Tasarım Direktörü

Bu arada, otomobilin 500 km’ye varan uzun bir menzile sahip olması için daha büyük bir bataryanın yerleştirilmesi amacıyla ön ve arka çıkıntıların mümkün olduğunca kısa tutulması ve ön ve arka tekerlekler arasındaki mesafenin uzatılması, otomobile yolda çok daha sağlam bir duruş kazandırdı.

yt:tRN5g6T8cAM
Jaguar I‑PACE Concept | Yarıştan Yollara Uzanan Tasarım

Bu son derece keyif veren görsel sağlamlık hissine rağmen, Jaguar I‑PACE Concept sınıfında aerodinamik özellikler açısından mükemmeldir. 0.29 Cd sürtünme katsayısını elde etmeye yardımcı olan özellikler arasında, yüksek hızlarda havayı kesintisiz şekilde yararak ilerlemek için alçalan kıvrımlı silüeti, paneller içinde yer alan ve yalnızca ihtiyaç halinde açılan gömme kapı kolları ve gerekli olmadığında kapanan havalandırma girişleri yer alır. Ayrıca, Jaguar C-X75 konsept otomobilindekine benzer şekilde, havanın içeri girmesi gerektiğinde hava akışını arttıran ve ön ızgaradan ön camın altına kadar uzanan büyük, aerodinamik olarak iyileştirilmiş bir hava kanalı bulunur.

Aerodinamik verimlilik açısından muhtemelen pek bilinmeyen bir durum olarak otomobilin arka kısmının biçimi en az ön kısmı kadar önemlidir. Bu açıdan, ince bir arka spoyler, istenmeyen havalanmayı azaltır; arka pencerenin açısı, aerodinamik olarak avantaj sağlar (halen altında 530 litrelik bir bagaj alanına sahiptir) ve normal bir otomobilde egzoz borularının bulunduğu yerde yer alan arka havalandırmalar, arka tekerlek davlumbazından gelen havayı otomobilin arkasına daha iyi bir şekilde aktarır.

Bunlar, Jaguar I-PACE Concept’in üstün estetiğinin otomobilin aerodinamik verimliliğine olan etkilerinden yalnızca birkaçıdır. Otomobilin menzilini artırmak için mümkün olan en fazla batarya gücünü elde etmesine yardımcı olan da bu verimliliktir.