ELEKTRİKLİ PERFORMANS

Jaguar I-PACE Concept’in yalnızca elektrikli platformu sayesinde mühendislerimiz bu sıfır egzoz emisyonlu otomobilde mümkün olan en iyi performansa odaklanma şansını yakaladı.

Jaguar I‑PACE Concept’e ilişkin en heyecan verici konu, en başından beri tamamen bataryalı elektrikli bir otomobil (BEV) olarak geliştirilmesi.Motor, batarya paketi ve tekerlekler gibi tüm önemli elektrikli otomobil bileşenleri istediğimiz şekilde yerleştirebilmemiz bize büyük olanaklar sağladı.

Jaguar’ın FIA Formula E Dünya Şampiyonası ekibinin gücü, tutkusu ve becerilerinden ilham alan Jaguar I-PACE Concept mühendislerimiz, ön ve arka akslarda iki kompakt ve verimli, senkronize, sabit mıknatıslı motor kullanmayı tercih etti.

“Elektrikli bir otomobil için doğru konsept, zemin altına yerleştirilen bir yassı batarya paketi ile bu paketin önüne ve arkasına yerleştirilen iki motordur. Arka motor tekerleklerin kullanımı için, ön motor enerji geri kazanımı için idealdir.”
Dr Wolfgang Ziebart, Jaguar Teknik Tasarım Direktörü

Ortalama 400 BG ve 700 NM anlık tork üreten model, 0’dan 100 km/sa’e yaklaşık 4,0 saniyede hızlanır. Dört tekerlekten çekiş sağlayan sistem ve çift elektrikli motor ile tüm zeminlerde bir spor otomobil hissiyatında hızlanma güvenli bir şekilde sunulur.

yt:0bfQjMyoIYU
Jaguar I‑PACE Concept | Elektrikli Performans

Jaguar I‑PACE Concept, menzile ilişkin her türlü sorunu hafifletmek üzere büyük bir lityum-iyon batarya paketine uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. En son yassı pil teknolojisini kullanır ve paket 90 kWh’dir. Basitçe söylemek gerekirse bu, Jaguar I-PACE Concept’in yeniden şarj edilmeden daha fazla yolculuk edebileceği anlamına gelir. Avrupa test döngüsünde menzili 500 km olarak hesaplanmıştır. Bu sürücülerin pek çoğu için son derece uygun bir menzildir; diğer sürücülerin ise otomobillerini haftada bir yeniden şarj etmeleri yeterli olacaktır.

Bu büyük batarya paketine tekerlekler arasında yer açmak için ön ve arka aks öne ve geriye doğru itildi. Bunun olumlu bir sonucu olarak tasarım yaklaşımında sürücü ve dört yolcu için alan yaratılmış oldu.

“Bu ödün vermeyen bir elektrikli otomobil olduğundan bu boyutta otomobiller için şimdiye kadar bilinmeyen bir alan kullanımı elde ettik. Jaguar I-PACE Concept’in dış uzunluğu, Jaguar XE’ye yaklaşık bir milimetre kadar yakındır. Ancak hız pedalından bagaj kapağının iç kısmına kadar iç uzunluğu bir Range Rover ve Range Rover Long Wheelbase arasında boyutlara sahiptir. Bu uzun aks aralığı, büyük bir iç tasarımın yanı sıra dengeli bir sürüş avantajı da sağlar.”
Dr Wolfgang Ziebart, Jaguar Land Rover Teknik Tasarım Direktörü

Otomobilde alçak konumlandırılmış batarya paketi sayesinde Jaguar I-PACE Concept, olumlu bir özellik olarak alçak bir ağırlık merkezine sahiptir. Jaguar’ın klasikleşmiş çift salıncaklı süspansiyonu ve entegre bağlantılı arka süspansiyonu bir araya geldiğinde mevcut Jaguar sürücülerinin son derece iyi bildiği mükemmel sürüş deneyimi ortaya çıkar.

Elektrikli Jaguar’da içten yanmalı bir motor bulunmadığından, kabin içinde bir şanzıman tüneline de ihtiyaç yoktur. Yeni düz zemin planının yarattığı ekstra alan yolculara büyük bir avantaj sağlar. Jaguar’ın tasarımcıları bunu, kabin iç tasarımının ön ve arkasına ekstra saklama alanları ekleyerek değerlendirdi. Otomobilin elektrikli bileşenlerinin akıllıca yerleştirilmesi sayesinde halihazırda son derece iyi bir bagaj hacmi bulunuyor.