ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE İLİŞKİN SIKÇA SORULAN SORULAR
ELEKTRİKLİ ARAÇLAR
Q: Jaguar I-PACE ne tür bir elektrikli otomobildir?

A: Jaguar I-PACE, bataryalı bir Elektrikli otomobildir; yani içten yanmalı motoru yoktur. Güç, yakıtın (benzin veya dizel) yanması yerine, şarj edilebilir bataryalarda saklanan elektrik enerjisi ile alınır.

Q: Neden bir elektrikli otomobil satın almalıyım?

A: Elektrikli araçlar geleneksel yakıt kullanan otomobillere göre çevreye yönelik avantajlar sunduğu gibi tüketim maliyetinizi de ortalama %80 oranında azaltmanızı sağlar. Tüm bunlara ek olarak elektrikli araçlarda elektrik motoru kesintisiz tork sağladığı için benzinli ve dizel araçlara göre daha ani bir ivmelenme sunarak size daha keyifli bir sürüş deneyimi sağlar.

Q: Başka tür elektrikli otomobiller var mıdır? Farkı nedir?

A: Jaguar I-PACE gibi tamamen elektrikli araçların dışında “Hibrit” terimini de duymuş olabilirsiniz. Bu terim, içten yanmalı motor ve elektrik motoru aynı anda kullanan otomobillere verilen isimdir.

Hibrit Elektrikli Otomobil (HEV), genellikle motor ve geri kazanımlı fren sistemi tarafından şarj edilen küçük bir bataryaya ve yalnızca elektrik enerjisiyle kullanılabilecek kısa bir menzile sahiptir.

Plug-in Hybrid Elektrikli Otomobil (PHEV), harici bir elektrik kaynağından şarj edilebilir. Bir PHEV genellikle daha büyük bir bataryaya ve HEV’e göre daha uzun bir menzile sahiptir.

Q: Elektrikli araçların bakım maliyetleri diğer araçlara göre nasıldır?

A: Elektrikli araçların motorlarında içten yanmalı araçların motorlarına göre daha az parça mevcuttur. Yağ ve hava filtresi gibi parçalar bulunmadığından dolayı bakım periyotları, içten yanmalı motora sahip olan araçların bakım periyotlarına göre daha seyrek olup, bakım maliyetleri de daha düşüktür.

Q: Elektrikli araçlar için MTV ve ÖTV oranı nedir?

A: 2018 yılında elektrikli araçlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulanmamaktaydı. 2019 yılında yeni çıkan kanun neticesinde 296 kW güç üreten Jaguar I-PACE için MTV, 4.000 cm3 ve üzeri olarak belirtilen kategorinin %25’i oranındadır. ÖTV uygulaması ise, aracın ürettiği motor gücünün kW cinsinden değerine göre hesaplanır.

85 kW'a kadar %3,
85-120 kW arası %7,
120 kW'tan yukarısı için %15’tir.

Jaguar I-PACE Elektrikli aracı 400 beygir gücünde olup 296kW'a denk geldiği için %15'lik ÖTV ödemesi söz konusudur.

Q: Elektrikli araçlar için ÖTV ve KDV dışında farklı bir vergilendirme gelecek mi?

A: Şu an için böyle bir uygulama söz konusu değildir.

Q: Bir elektrikli otomobile sahip olmanın dezavantajları nelerdir?

A: Elektrikli otomobilin menzili (bataryayı yeniden şarj etmek zorunda kalmadan önce kat edilen mesafe) birçok kişi için endişe konusudur ve “menzil endişesi” teriminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ancak, batarya teknolojisindeki gelişmeler, Jaguar I-PACE gibi otomobillerin ortalama işe gidip gelme mesafesini aşan seviyede menzili ile birçok kişi için gerçekçi bir çözüm oluşturacağını gösteriyor. Pekçok sürücü, bataryayı haftada bir kez şarj etmenin yeterli olabileceğini fark edecektir.

Uzun mesafeler söz konusu olduğunda, bataryayı yeniden şarj etmek için mola verilmesi gerekebilir. Bu durum, yola çıkmadan bir süre önce planlama yapılmasını gerektirse de ev-dışı şarj ağının yaygınlaşması ve hızlı şarj cihazlarının gücünün artmasıyla gittikçe daha kolay hale gelmektedir.

MENZİL
Q: Jaguar I-PACE'in kaç kilometre menzili var?

A: Jaguar I-PACE'in yaklaşık 470 km* menzili vardır. *EU NEDC döngüsü

Q: Menzil aracın kullanım koşullarına göre değişiyor mu?

A: Menzil aracın kullanım koşullarına göre değişiyor.
Tıpkı içten yanmalı motora sahip araçlarda yakıt tüketimini değiştiren etkenler olduğu gibi elektrikli motora sahip araçlarda da sürücünün sürüş alışkanlıkları, yol durumu, seyir hızı vs. gibi etkenler aracın menzilini artırıp azaltabilir.

Q: Elektrikli otomobil, yolculuğum için yeterli menzile sahip olacak mı?

A: Jaguar I-PACE gibi yeni nesil bataryalı elektrikli otomobiller, 470 km’nin üzerinde* bir menzile sahip olabilir. Bu nedenle, özellikle ev dışı şarj ağının genişlemesiyle birçok elektrikli araç kullanıcısı için menzil sorun olmamaktadır.

* EU NEDC test döngüsü

Q: Menzili etkileyen faktörler nelerdir?

A: Menzil birçok faktörden etkilenebilir.
Örneğin;
- Yüksek veya düşük sıcaklıklarda otomobil sürüyorsanız,
- Isıtma veya soğutma sistemini çalıştırıyorsanız,
- Performans sürüşüne meraklıysanız menzil azalacaktır.

Q: Aracın kullanım yılı arttıkça, menzili ya da bataryanın verimliliği azalıyor mu?

A: Jaguar I-PACE elektrikli otomobil’in bataryası 8 yıl/160.000 km üretici garantisi altındadır.
Bu süre zarfında menzil ile ilgili bir problem olması durumunda bataryanın değişimi garanti kapsamında yapılacaktır. 8 yılın sonunda batarya verimliliğinin %70-75 oranında olması öngörülmektedir.

Q: Klimanın açık olması, araçta müzik dinlemek, telefonu araca USB kablo aracılığı ile bağlamak gibi araç içi kullanımlar aracın menzilini azaltır mı?

A: Klimanın açık olması, tıpkı içten yanmalı motora sahip araçlardaki gibi elektrikli araçlarda da menzili değiştiren en önemli unsur olmakla beraber, bunun haricindeki araç içi donanımsal ve yazılımsal kullanımlar aracın menzilini yok denecek kadar az etkilemektedir.

BATARYA
Q: kW-h ne anlama gelir?

A: Kilowatt saat bir bataryada ne kadar enerjinin saklanabileceğinin ölçüsüdür. Belirli bir otomobil için daha yüksek kapasiteli,
daha fazla kW-h'e sahip bir batarya, daha fazla menzil ve/veya performans anlamına gelir.

Q: Bataryanın garantisi var mı?

A: Jaguar I-Pace'in bataryası 8 yıl/160.000 km garantilidir.

Q: Sıcaklık bataryayı etkiler mi?

A: Aşırı ve uzun süreli sıcaklıklarda, soğutma için harcanan enerji nedeniyle otomobilin menzili azalabilir. Aynı şekilde sıcaklık düşük olduğunda bataryayı ısıtmak için enerji gerektiğinden yine menzil düşebilir.

Jaguar I-PACE gibi yeni nesil elektrikli otomobiller, daha sıcak veya daha soğukta batarya ömrünü iyileştirmek üzere son teknoloji termal yönetim sistemini kullanır.

Q: Batarya sadece satın mı alınıyor, aynı zamanda kiralama seçeneği de mevcut mu?

A: Jaguar I-PACE’in elektrikli bataryaları araç ile birlikte satın alınır, kiralama seçeneği mevcut değildir.

Q: İki batarya satın alıp, dönüşümlü olarak bu bataryaları kullanabilir miyim? Bataryaların takıp çıkartılması mümkün müdür?

A: Bataryaların takıp çıkartılması veya dönüşümlü olarak kullanılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden buna benzer bir kullanım da mümkün değildir.

ŞARJ
Q: Elektrikli otomobiller nasıl şarj edilir?

A: Elektrikli arabalarınızı evde veya ev dışındaki şarj noktalarında şarj edebilirsiniz.

Evde şarj: Elektrikli otomobiller normal ev tipi prizden şarj edilebilir ancak şarj işlemi oldukça yavaş ilerleyecektir. Bu nedenle wallbox (duvar tipi şarj ünitesi) kullanmak şarj süresini kısaltacağı için daha çok tercih edilen bir çözümdür. Şarj süreleri bulunduğunuz ülkeye göre değişir; ancak genel olarak Jaguar I-PACE bir wallbox aracılığıyla bir gecede tam olarak şarj edilebilir.

Ev dışı Şarj: Bu şarj noktaları AC (Alternatif Akım) veya DC (Doğru Akım) şarj yöntemlerini sunar. DC şarj akımı (sıklıkla “hızlı şarj” olarak adlandırılır) en hızlı şarj yöntemi olurken, DC şarj noktaları da her geçen gün Türkiye genelinde artmaktadır. Örnek vermek gerekirse, I-PACE hızlı şarj (DC) ile 90 dakikada %80 şarj olmaktadır.

Q: Hangi şarj donanımını kullanmalıyım?

A: Elektrikli otomobili evde kolaylıkla ve hızlı bir biçimde şarj edebilmek için bir wallbox edinmeniz önerilir (zorunlu değildir). Kurulum maliyeti pazara (ve elektrik beslemesine) göre değişiklik gösterir; ancak uygun fiyatlıdır ve yaygınlaştıkça fiyatı düşmeye devam etmektedir.

Mod 2 üniversal kablolar genellikle elektrikli otomobillerle birlikte standart olarak sunulur ve global standartlara uyum açısından farklı adaptörler ve fiş tipleriyle birlikte temin edilir. Bunlar, hem ev tipi hem de endüstriyel fiş seçenekleriyle birlikte tedarik edilir.

Q: Aracı şarj etmenin bedeli ne kadardır? Yaklaşık kaç TL tutar?

A: Aracın şarj bedeli; şarj süresine ve kullanılan elektrik tarifesine göre değişiklik göstermektedir. Abone olduğunuz firmanın uyguladığı fiyat ve zaman tarifesiyle net tutarı öğrenebilirsiniz.

Q: “Yolculuk şarj işlemi” nedir?

A: Hızlı şarj işlemi, servis istasyonlarında veya özel elektrikli otomobil şarj istasyonlarında bulunabilir ve en kısa sürede maksimum şarj seviyesi sağlar.

Q:“Varış noktası şarj işlemi” nedir?

A: Şarj istasyonları, yerel alışveriş merkezleri, oteller, spor salonları gibi konumlarda bulunur.

Q: Geri kazanımlı frenleme nedir?

A: Elektrikli otomobiller, hareketi sağlamak üzere enerji tüketir. Harekete artık gerek duyulmadığında (örneğin otomobil yavaşlarken) fren kuvveti motorun ters çalışması için denetim altına alınır ve elektrik üretilir. Buna geri kazanımlı frenleme adı verilir ve üretilen elektrik bataryaya geri beslenir.

Doğru koşullar altında bir elektrikli otomobilin menzili geri kazanılan elektrik sayesinde %10’un üzerinde artırılabilir.

Q: Elektrikli otomobiller yağmur altında şarj edilir mi?

A: Şarj işleminin güvenliği tam olarak sağlanmıştır. Müşteriler veya etraftaki kişiler herhangi bir elektrik şoku riskine maruz kalmaz.

Q: Evimin otoparkındaki elektrik kullanımını sistem bana nasıl faturalayacak?

A: Eğer otopark ortak kullanım alanındaysa elektrik sayacınızdan çekilecek bir kablo vasıtasıyla Wall Box kurulumu yapılacak ve kullanmış olduğunuz elektrik aylık faturanıza yansıyacaktır.

Q: Evde veya işyerinde özel bir park yerim yok. Bu elektrikli otomobile sahip olamayacağım anlamına mı geliyor?

A: Park yeri olması gerekli değildir. Bu bir dizi değişik faktöre bağlıdır. Standart ve hızlı şarj noktaları bulunan ev dışı şarj noktası ağı gittikçe büyüme kaydetmektedir. Şehirlerde ve ana yollarda kullanımınıza sunulan birçok “yolculuk” ve “varış noktası” şarj noktaları mevcuttur.

Q: Evdeki prizden (220 V) aracı şarj edebilir miyim?

A: 220 V’luk priz vasıtasıyla da aracı şarj etmek mümkündür.

Q: Evdeki prizden (220 V) aracı şarj edebiliyorsam bu işlem ne kadar sürer?

A: Aracın tam şarj işlemi 220V’luk prizden yaklaşık 43 saat sürmektedir.

Q: AVM'lerde aracımı şarj ederken, ödemeyi nasıl yapacağım? Kredi kartı ile ödeme seçeneği mevcut mudur?

A: Ödemelerinizi, AVM’lerde bulunan anlaşmalı şarj firmasına, firmanın belirlemiş olduğu kart ve fiyatlandırma tarifesi ile yapabilirsiniz. Şimdilik kredi kartı ile ödeme seçeneği mevcut değil fakat ilerleyen zamanlarda bu seçeneğin aktifleştirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Q: Elektrik şebekesi sürekli artan elektrikli otomobillerin yükünü kaldırabilecek mi?

A: Motor üreticileri şu anda elektrikli otomobillerin kullanımındaki artışın ulusal elektrik şebekesinde sorun yaratmaması için hükümetler ve enerji tedarikçileriyle birlikte çalışıyor.

Q: Mevcut şarj noktalarının dışında, devletin veya benzin istasyonlarının gelecek 2 yıl içerisinde şarj noktaları oluşturma gibi planları var mı?

A: Şu an birçok akaryakıt firmasının kendi istasyonlarına elektrikli şarj ünitelerinin koyulmasıyla ilgili görüşmeler devam ediyor. 2 senelik süre zarfında bu noktaların sayısı tüm Türkiye’de hızla artacaktır.

PERFORMANS
Q: Jaguar I-PACE elektrikli spor aracı önden çekişli mi yoksa arkadan itişli mi olacak?

A: Jaguar I-PACE 4x4 bir araçtır.

Q: Standart bir araçta bulunan tüm özellikler mevcut mudur? Kararan aynalar, yokuş destek, viraj desteği, tehlike anında otomatik frenleme vb. özellikler Jaguar I-PACE’de var mıdır?

A: Jaguar markasının diğer modellerinde sunduğu tüm teknolojik özellikler Jaguar I-PACE’te de mevcuttur.

Q: Elektrikli araçların ivmelenmesi neden bu kadar hızlı?

A: Elektrikli araçların tork eğrisi olmadığından ve araç anlık maksimum torku ürettiğinden dolayı ivmelenmesi de içten yanmalı motora sahip birçok araçtan daha hızlıdır.

Q: Elektrikli araç kullanımı “geleneksel” otomobillerle karşılaştırıldığında nasıldır?

A: Bataryanın zeminde iki aks arasında bulunması nedeniyle elektrikli otomobiller, daha alçak bir ağırlık merkezine sahiptir ve kullanımın iyileştirilmesi açısından ağırlık ön/arka kısım arasında eşit olarak dağılır.

Genellikle önde büyük bir motorun bulunmasına gerek olmadığından tekerlekler otomobilin en dış köşelerine yerleştirilebilir ve böylece denge ve direksiyon hissi artırılır.

Tüm bunlar, elektrikli bir otomobili Jaguar markasıyla kusursuz bir biçimde bir araya getiren dinamik ve hızlı tepki veren bir sürüş deneyimi sağlar.

Q: Araç içindeki donanımları çalıştırmam aracın performansını etkiler mi?

A:Araç içerisindeki yazılımsal veya donanımsal kullanımların araç performansına negatif bir etkisi söz konusu değildir.
Klima gibi enerji tüketiminin fazla olduğu donanımları kullanmak elektrik tüketimine sebep olacağı için menzil kısalabilir.

Q: Batarya ömrünün sonuna yaklaştıkça aracın beygir gücü de azalır mı? Örneğin 10. yılın sonunda da araçtan 400 BG güç alabilir miyim?

A: Batarya ömrü ile aracın beygir gücü arasında bir bağlantı bulunmadığından dolayı herhangi bir azalma söz konusu değildir. Bu yüzden
Jaguar I-PACE her zaman 400 beygir güç sağlayacaktır.

Q: İçten yanmalı motor sesi duyamayacağım için aracımın içerisinde motor sesi benzeri bir ses duymam mümkün mü?

A: Jaguar I-PACE’inizi kullanırken araç içerisinde elektrikli motor sesi duymanız mümkündür. Fakat bu ses, içten yanmalı motor sesinden daha farklı olduğu için birebir aynı sesi duymak mümkün değildir.

Q: Elektrikli otomobiller benzinli veya dizel otomobillere göre daha yavaş mıdır ve tepkileri daha düşük seviyede midir?

A: Elektrikli araçlar doğası gereği harekete başladığı andan itibaren maksimum seviyede tork üretir. Bu sebeple benzinli veya dizel otomobillere göre daha iyi bir ivmelenme sağlar.

GÜVENLİK
Q: Elektrikli otomobiller güvenli midir?

A: Jaguar I-PACE, diğer tüm Jaguar otomobilleri gibi global güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir.

Q: Aracı yıkarken/yıkatırken elektrikli araç olmasından dolayı dikkat etmem gereken özel bir şey var mıdır?

A: Aracınızı yıkarken/yıkatırken elektrikli araç olmasından dolayı özel olarak dikkat edilmesi gereken bir şey söz konusu değildir.

Q: Elektrikli olması sebebiyle araç çok sessiz olacak, bu yüzden yayalar beni fark etmekte zorlanır mı?

A: Sound Generator özelliği ile Jaguar I-PACE elektrikli araç dışarıya da ses verecek şekilde tasarlandı. Bu sayede yayaların da aracı fark etmesi amaçlandı.

Q: Araç fazla elektrikle yüklenip kısa devre yapar mı?

A: Böyle bir ihtimal söz konusu değildir fakat Jaguar I-PACE’de kısa devre olma ihtimaline karşı koruma mevcuttur.

BAKIM
Q: Elektrikli araçların periyodik bakımı olur mu, varsa ne yapılır? Jaguar I-PACE’in periyodik bakım süresi ne kadardır?

A: Jaguar I-PACE’in öngörülen periyodik bakım süresi 2 yıl/34.000 km’dir.
Elektrikli araçların motorlarında içten yanmalı araçların motorlarına göre daha az parça mevcuttur. Yağ ve hava filtresi gibi parçalar bulunmadığından dolayı bakım periyotları, içten yanmalı motora sahip olan araçların bakım periyotlarına göre daha seyrektir. Fakat elektrikli araçlarda da tıpkı içten yanmalı motora sahip araçlarda olduğu gibi polen filtresi (mikro filtre) bulunduğundan, bu parça ve buna benzer özellikteki ortak parçalar için servis bakımı gerekebilir.

Q: Bakımlarımı tüm Borusan Otomotiv Jaguar Land Rover Yetkili Servislerinde yaptırabilir miyim?

A: Evet, Jaguar I-PACE’inizin ihtiyaç duyduğu her türlü bakım işlemini Borusan Otomotiv Jaguar Land Rover Yetkili Servisleri’nde yaptırabilirsiniz.

Q: Bataryamı ne kadar sürede bir değiştirmeliyim? Maliyeti nedir?

A: Batarya değişimini gerektirecek özel bir durum olmadığı müddetçe değişim yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
Jaguar I-PACE’in bataryasının 8 sene garantisi mevcuttur, bu süre içerisinde oluşabilecek üretimden veya firmadan kaynaklı durumlar Jaguar tarafından karşılanacaktır.

Q: Jaguar I-PACE’in bakım maliyetleri içten yanmalı motora sahip araçlara göre daha pahalı mıdır?

A: Tüm Jaguar araçlarda olduğu gibi Jaguar I-PACE de, “Jaguar Care” kapsamı içerisinde ilk üç yıl kilometre sınırı olmaksızın periyodik bakım hizmeti mevcuttur.
İçten yanmalı motora sahip araçlara kıyasla elektrikli araçlar daha az parçaya sahip olduğundan dolayı bakım maliyetleri daha düşük olacaktır.

Q: Elektrikli otomobillerin bakımı zor mudur?

A: İçten yanmalı motora sahip otomobillerle kıyaslandığında, elektrikli otomobiller daha az hareketli parçaya sahip olduklarından daha az bakım gerektirir. Bakım aralıkları kilometre ve/veya süreyi temel alır.

Elektrikli araçlar ile ilgili sorularınızı Borusan Otomotiv Jaguar Yetkili Satıcıları'ndaki ürün danışmanlarına sorabilirsiniz.

YETKİLİ SATICI BULUN
ARACINIZI KİŞİSELLEŞTİRİN

Jaguar performansı, teknolojisi ve stiliyle size en uygun heyecan verici kombinasyonu bulun.

ARACINIZI TASARLAYIN
I-PACE'İ TEST EDİN

WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araba Test Prosedürü) 2017’den itibaren kademeli olarak kullanılmaya başlanan ve Avrupa’daki binek otomobillerde yakıt, enerji tüketimi, menzil ve emisyon değerlerini ölçen yeni bir işlemdir. Gerçek kullanım koşullarına daha yakın rakamlar vermek üzere tasarlanmıştır. Otomobilleri opsiyonel donanımla birlikte daha zorlu bir test prosedürü ve sürüş profiline göre test eder.

AB Mevzuatı dahilinde üretici testlerine ilişkin resmi AB test rakamlarıdır. Yalnızca karşılaştırma amaçlıdır. Gerçek kullanım rakamları ve genel Elektrikli Otomobil performans verileri sürüşe ve çevre değişkenlerine göre farklılık gösterebilir.

Tanımlanan belirli özellikler opsiyonel olabilir, detaylar için Borusan Otomotiv Jaguar Yetkili Satıcıları ile iletişime geçebilirsiniz. Bazı özellikler Yetkili Satıcınız tarafından ilave abonelik gerektiren uygun bir veri sözleşmesi ile uyumlu bir SIM kartı gerektirebilir. Mobil bağlantı her yerde garanti edilemez. Ekranlar ve diziler dahil olmak üzere teknoloji ile ilişkili olarak bu web sitesinde gösterilen bilgi ve görüntüler yazılım güncellemelerine, sürüm kontrolüne ve tercih edilen seçeneklere bağlı olarak diğer sistemsel/görsel değişikliklere tabidir. Araba içinde kullanılan tüm özellikler sürücüler tarafından yalnızca kendileri için güvenli olduğunda kullanılmalıdır. Otomobilin tüm kontrolü her zaman sürücüde olmalıdır.

ONLINE REZERVE EDİN
Size en uygun aracı Jaguar Online Satış Platformunda inceleyin
TEST SÜRÜŞÜ İÇİN RANDEVU ALIN
Tercih edeceğiniz Borusan Otomotiv Jaguar Yetkili Satıcısı’nda test sürüşü ayarlayın
E-BROŞÜRLER
Jaguar araçları hakkında daha fazla bilgi
YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Jaguar Yetkili Satıcısı arayın