JAGUAR SÖZLÜĞÜ

Jaguar araçlarında bulunan teknolojileri ve özellikleri keşfedin.

GELİŞMİŞ SÜRÜCÜ YARDIMI ÖZELLİKLERİ
KUYRUK ASİSTANI ÖZELLİKLİ ADAPTIVE CRUISE CONTROL

ADAPTIVE CRUISE CONTROL öndeki otomobille güvenli bir mesafeyi korumak için hızınızı otomatik olarak ayarlayan radar teknolojisini kullanmaktadır. Bu teknoloji, öndeki otomobil yavaşlarsa Jaguar’ınız güvenli mesafeyi korumak üzere hızını düşürür. Önde trafik açılır açılmaz, otomobiliniz önceden belirlenmiş hızla yola devam eder. Öndeki otomobil tamamen durursa, Kuyruk Asistanı fonksiyonu, otomobilinizi hafif bir şekilde durdurur. Trafik akmaya başladığında ise gaz pedalına dokunmanız yeterlidir; otomobiliniz öndeki aracı izlemeye devam eder.

OTONOM ACİL DURUM FRENLEMESİ

Acil durumda fren yapmak gerektiğinde otomobiliniz her zaman hazırdır. Bir çarpışma olasılığı algılanırsa, otomobil erkenden bir çarpışma uyarısı vererek size önlem alacak kadar süre tanır. Herhangi bir müdahalede bulunmamanız ve hala bir çarpışma bekleniyor olması halinde, olası darbenin şiddetini azaltmaya yardımcı olmak üzere Otonom Acil Durum Frenlemesi kendiliğinden fren uygular.

OTOMATİK UZUN FAR FONKSİYONU

Bu sistem, iç dikiz aynasının önüne monte edilmiş bir sensörü kullanarak gerektiğinde kısa ve uzun huzmeli farlar arasına geçiş yapar.

KÖR NOKTA MONİTÖRÜ

Kör Nokta Monitörü, sizi kör noktanıza giren veya hızla yaklaşan otomobiller konusunda uyarır. Bir otomobil tespit edildiğinde, ilgili yan aynada küçük bir uyarı ışığı yanar. Engelin yönünü belirtmeniz halinde, uyarı ışığı potansiyel tehlikeyi vurgulamak üzere yanıp söner.

SÜRÜCÜ DURUMU İZLEME MONİTÖRÜ

Sürücü Durumu İzleme Monitörü fonksiyonumuz, uykunuzun geldiğini veya yorulmaya başladığınızı anlar; mola vermeniz gerektiğinde sizi önceden uyarır.

ÖN VE ARKA PARK YARDIMI

Ön ve Arka Park Yardımı manevra yapmayı daha kolay ve daha güvenli hale getirir. Geri vitesi seçtiğinizde veya manuel olarak etkinleştirmeyi tercih ettiğinizde ön ve arka tamponda yer alan sensörler tetiklenir. Otomobilinizi park ederken, dokunmatik ekran ve sesli geri bildirim engellere ne kadar yakın olduğunuzu gösterir.

AKILLI HIZ SINIRLAYICI

Akıllı Hız Sınırlayıcı, etkinleştirildiğinde otomobilinizin hızını buna uygun olarak ayarlamak için Trafik İşareti Tanıma bilgilerini kullanır.

ŞERİT TERK ASİSTANI

Şerit Terk Asistanı, uzun yolculukları daha güvenli hale getirir. Otomobilinizin, istem dışı olarak, bulunduğu şeritten dışarı doğru sürüklendiğini algılar ve sizi görsel uyarılarla ve direksiyonu hafifçe titreterek uyarır.

ŞERİT TAKİP ASİSTANI

Şerit Takip Asistanı uzun yolculukları daha güvenli hale getirir. Otomobilinizin istenmeden şerit dışına doğru kaydığını algılar ve hafifçe sizi şeridinize geri yönlendirir.

PARK ASİSTANI (PARALEL PARK VE PARK ÇIKIŞI)

Park Asistanı sistemimiz, otomobilinizi uygun bir park boşluğuna yönlendirerek dar bir boşluğa paralel park etmeyi basitleştirir. Yalnızca uygun vitesi seçmeniz ve otomobilin hızını kontrol etmeniz yeterlidir. Park Asistanı park yerinden çıkarken size kılavuzluk eder ve otomobil park etme stresini ortadan kaldırır. Grafikler ve bildirimler, her iki manevra sırasında size kılavuzluk eder.

PARK ASİSTANI (PARALEL, DİKEY PARK VE PARK ÇIKIŞI)

Park Asistanı sistemimiz, otomobilinizi uygun bir park boşluğuna yönlendirerek paralel ve dikey park etmeyi basitleştirir. Yalnızca uygun vitesi seçmeniz ve otomobilin hızını kontrol etmeniz yeterlidir. Park Asistanı park yerinden çıkarken size kılavuzluk eder ve otomobil park etme stresini ortadan kaldırır.

TRAFİK İŞARETİ TANIMA

Trafik İşareti Tanıma sistemi, sizi yol konusunda tam olarak bilgilendirmek üzere hız sınırı ve sollama yasaktır işaretlerini kolayca görülecek biçimde gösterge grubunda görüntüler.

ARKA PARK YARDIMI

Arka Park Yardımı, dar alanlara geri manevrayla girişi daha kolay ve daha güvenli hale getirir. Geri vitesi seçtiğinizde arka tamponda yer alan sensörler otomatik olarak tetiklenir. Otomobilinizi park ederken, dokunmatik ekran ve sesli geri bildirim engellere ne kadar yakın olduğunuzu gösterir.

GERİ TRAFİK ALGILAMA

Özellikle park yerinden geri manevrayla çıkma sırasında kullanışlı bir özelliktir. Geri Trafik Algılama özelliği, sizi otomobillere, yayalara veya otomobilinizin iki yanından yaklaşan diğer tehlikelere karşı uyarır. Sistem sizi hem sesli hem de görsel olarak uyarır; böylelikle görüşünüz engellense bile arkanızda ne olduğunu bilirsiniz.

360° PARK YARDIMI

360ᵒ Park Yardımı özelliği, dar yerlerde manevra yaparken tamamen güvende hissetmenizi sağlar. Otomobilin etrafında bulunan sensörler, geri vites seçildiğinde otomatik olarak tetiklenir veya otomobilin kuş bakışı görünümünü gösteren dokunmatik ekrandaki bir grafik sayesinde manuel olarak etkinleştirilebilir. Otomobilinizi park ederken, dokunmatik ekran ve sesli geri bildirim engellere ne kadar yakın olduğunuzu gösterir.

SÜRÜŞ PERFORMANSI
ADAPTIVE DYNAMICS

Adaptive Dynamics sistemi, daha fazla kontrol ve dengeli, düz bir sürüş sağlayacak şekilde gövdenin yana yatmasını en aza indirmek için neredeyse anında tepki vererek otomobilin hareketini saniyede en az 500 kez izler. Adaptive Dynamics akıllı sensörler ve sürekli değişken süspansiyonlu amortisörlerin bir bileşimidir. Özellik, sürüş konforu ve denge kontrolünün ideal bir dengesini sunar.

UYARLANABİLİR YÜZEY TEPKİSİ (ADAPTIVE SURFACE RESPONSE - AdSR)

AdSR, mevcut olan maksimum kavrama özelliğinden yararlanmak üzere yüzeyler arasındaki farklılıkları algılar. Jaguar Land Rover’ın dört çeker sistemlerindeki uzmanlığından faydalanan AdSR, otomobilin çevresini sürekli olarak izler ve uygun motor ve fren ayarlarını düzenler. AdSR, seçildiğinde, sizi kötü hava koşullarında ve zorlu yüzeylerde desteklemek üzere tüm devirlerde çalışır.

ALÜMİNYUM DOUBLE WISHBONE ÖN SÜSPANSİYON

Ön süspansiyon sistemi için genel olarak en iyi konfigürasyon olduğu düşünülen alüminyum double wishbone tasarımı, hassas yol tutuşu ve direksiyon tepkisi sunar.

ALL SURFACE PROGRESS CONTROL (ASPC)

ASPC teknolojisi, otomobilin çekişin zayıf olduğu durumlarla başa çıkmasına yardımcı olan, düşük hızlı bir Cruise Control sistemidir. Etkinleştirildiğinde 3,6 km/sa ve 30 km/sa arasında bir hedef hız belirlemek üzere Cruise Control düğmelerini kullanabilirsiniz. Sistem ideal çekiş kontrolünü uygularken, bu hızı yakalamaya ve korumaya gayret gösterir. ASPC, kaygan, yumuşak veya buzlu yüzeylerde, bozuk zeminde ve hatta zorlu bir eğimden inerken Jaguar sürücülerin daha güvende hissetmesini sağlar.

DÖRT ÇEKER (AWD)

Jaguar AWD, otomobil dinamiklerini zenginleştirir ve her türlü hava koşulunda daha fazla çekiş sağlar. AWD sistemi, olağanüstü dengeli bir performans sağlarken, güvenilir bir yol tutuşu sunar ve Jaguar’ın arkadan itiş karakterini zenginleştirir.

AYARLANABİLİR DİNAMİKLER / CONFIGURABLE DYNAMICS

Ayarlanabilir Dinamikler sistemi, performansa yönelik sürüş ihtiyaçlarınıza uyum sağlamak amacıyla gaz kelebeği haritalandırma, vites yükseltme noktaları ve direksiyon için dinamikleri ayarlamanızı sağlar.

DİNAMİK STABİLİTE KONTROLÜ (DSC)

Dinamik Stabilite Kontrolü, her zaman otomobilin tekerlek sensörlerini izler ve kavrama veya denge açısından bir eksiklik algıladığında sürücüye otomobilin hakimiyetini sağlama konusunda yardımcı olur. Dinamik Stabilite Kontrolü, tekerleklerin her birine veya tümüne fren kuvveti uygular ve güvenlik ve kontrolü en üst seviyeye çıkarmak üzere motor gücünü değiştirir.

ELEKTRONİK AKTİF DİFERANSİYEL

Elektronik Aktif Diferansiyel, otomobil ve zemin karakterini izleyerek arka tekerleklerin her birine uygulanan torku yönetmek üzere denge, çekiş ve ABS sistemleriyle birlikte çalışır. Arka diferansiyel kilidinin tam elektronik kumandası, sistemin neredeyse anında tam kilit torku uygulamasını mümkün kılar.

ACİL FREN YARDIMI

Frenlere hızlı şekilde basıldığında, sistem daha kısa durma mesafesi için fren kuvvetini maksimum seviyede takviye eder. Aynı zamanda beklenmedik durumlarda daha üst düzey direksiyon kontrolü sağlar.

MOTOR ÇEKİŞ TORKU KONTROLÜ (EDC)

EDC kaygan zeminlerde güçlü motor freni nedeniyle tekerleklerin kilitlenme olasılığını azaltır. Tahrik tekerleklerine iletilen torku uygun şekilde kısa süreyle artırır.

ELEKTRİK DESTEKLİ DİREKSİYON (EPAS)

EPAS olağanüstü bir tepki, kontrol ve anlık elektrikli takviye sunar. Talep üzerine etkinleşir; gücü gerekli olacağı zamana saklar ve aynı zamanda yakıttan da tasarruf edilmesini sağlar. Direksiyon desteği seviyesini ayarlamak üzere gelişmiş bilgisayar yönetimine izin veren EPAS, hızlı giderken hassas bir kontrol, yavaş hızla gerçekleştirilen manevralar sırasında da kapsamlı bir yardım sunar.

YOKUŞTA KALKIŞ YARDIMI

Yokuşta kalkış sırasında sürücüye yardımcı olmak üzere Yokuşta Kalkış Yardımı fonksiyonu sürücünün ayağını fren pedalından gaz pedalına geçirdiği süre içerisinde yeterli fren kuvvetini korur; bu durum otomobilin hareket etmesini önler ve sürücünün yükünü azaltır. Yokuşta Kalkış Yardımı her zaman aktiftir; seçilmesi gerekmez.

AKILLI GÜÇ AKTARIM DİNAMİĞİ (IDD)

Jaguar tarafından özel olarak geliştirilen benzersiz IDD yazılımı, isteğe bağlı çekiş için yol koşullarına akıllı biçimde tepki gösteren gelişmiş bir algoritma içerir. Daha yüksek bir çekiş gücünün gerektiği her an IDD, 165 milisaniyeden daha uzun süremeyecek bir işlemle, doğru miktarda torkun ön tekerleklere hassas bir biçimde aktarılmasını sağlar. Daha akıcı, daha güvenli bir sürüş sağlayan sistem, kalıcı AWD sistemine kıyasla daha az yakıt tüketir ve daha düşük emisyon üretir.

INGENIUM MOTORLAR

Ingenium, Jaguar Land Rover'ın zahmetsiz performans, kalite ve verimliliğe yönelik olarak tasarlanmış motor neslidir. İleri teknoloji ve tamamen alüminyum yapıya sahip Ingenium, etkileyici yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu değerleri sunar.

Jaguar DRIVE CONTROL

Sistem, motor eşleme, vites değişimi ve frenlerin karakterini değiştirmek üzere Dinamik Stabilite Kontrolü sistemi, motor ve şanzıman yönetim sistemleriyle etkileşimde bulunur. Ayrıca, otomobilin tepkisini özel sürüş koşulları ve stillerine göre optimize etmek üzere tasarlanmış farklı modlar sunar.

INTEGRAL BAĞLANTILI ARKA SÜSPANSİYON

Integral Bağlantılı Süspansiyon, Jaguar’ınızın saf, lüks sürüş ile keskin, tepkisel yol tutuşunu kusursuz bir biçimde bir araya getirmesini sağlar. Sistem, gelişmiş kontrol ve konfor için süspansiyon üzerinde etkili olan yanal, doğrusal ve dikey kuvvetleri ayırır ve bağımsız olarak yönetir. Birçok bileşen, güçlü, hafif bir süspansiyon için ideal üretim teknikleriyle dövme veya akıtma döküm alüminyumdan üretilir.

TORQUE VECTORING

Torque Vectoring teknolojisi, otomobili etkileyen dönüş kuvvetine katkıda bulunmak üzere iç ön ve arka tekerleklere özel olarak kontrollü fren uygular. Bunun sonucunda, keskin dönüşlerde önden savrulma etkisi azalır ve daha istikrarlı bir tutuş elde edilir.

RÖMORK DENGE YARDIMI (TSA)

Römork Denge Yardımı, dengesiz bir römork nedeniyle meydana gelebilecek rahatsızlıklara yönelik olarak otomobilin denge sensörlerini izler. Otomobil sistemi, tehlikeli ihtimali olan bir durumu düzeltmek üzere bağımsız fren uygular.

OTOMOBİL İÇİ TEKNOLOJİLER
HEAD UP DISPLAY

Bu seçenek yol hızı, vites konumu ve navigasyon talimatları gibi temel otomobil verilerini, sürücünün gözlerini yoldan ayırmasına gerek bırakmadan ön cam üzerine yansıtır. Dünyada bir ilk olan bu sistem, üstün renk doygunluğu, parlaklık ve kontrast sunmak üzere holografi tekniklerini kullanır. Sürücü bu özelliği istediği gibi kapatıp açabilir.

MERIDIAN SES SİSTEMLERİ

İngiliz ses uzmanı Meridian'ın işbirliğinde Jaguar için tasarlanan üç sistem olan Meridian 380W Dijital Ses Sistemi, Meridian 825W Dijital Surround Ses Sistemi ve Meridian Reference 1300W Dijital Ses Sistemi çok daha geniş bir performans aralığı sunar. Bu sistemlerin tümü, kabin içinde olağanüstü stereo ve surround ses sağlamak ve sistemin her bir öğesini optimize etmek üzere Dijital Sinyal İşleme (DSP) yazılımının yanı sıra müziğin netliğini ve özgün ses üretimini iyileştirmek üzere Meridian Cabin Correction gibi ileri teknolojiler içerir.

SAHİP OLMA
ADBLUE®

Jaguar's diesel models are fitted with AdBlue® to help clean exhaust gases. AdBlue® is a non-toxic, nonflammable, biodegradable additive that cleanses the gases in the car's exhaust system to remove harmful nitrogen oxide emissions. Find out more about AdBlue®-

DİZEL EGZOZ SIVISI (DEF)

AdBlue®, AUS 32 ve ARLA 32 olarak da bilinen DEF, toksik olmayan, renksiz, kokusuz ve yanmaz bir sıvıdır. Otomobilinizde yer alan özel bir depo içinde saklanan DEF, egzoz gazını temizlemek üzere egzoz sistemine enjekte edilir.

GÜVENLİK VE KULLANIŞLILIK
ACTIVITY KEY

Activity Key, hayatı dolu dolu yaşamayı çok daha kolay hale getirir. Bilezik, sağlam ve tamamen su geçirmezdir. Skydiving’den yüzmeye geniş aralıkta bir dizi faaliyetin keyfini çıkarmanızı sağlar ve otomobilinizin anahtarının yanınızda olmasını sağlar. Geleneksel anahtarlık otomobilin içinde kalabilir ve güvenlik amacıyla devre dışı bırakılabilir.

HANDS FREE BAGAJ KAPAĞI

Ayağınızı otomobilin arka bölümü altında hareket ettirerek bagaj kapağını açıp kapatabilirsiniz.

ONLINE SERVİS RANDEVUSU
Dilediğiniz Jaguar Yetkili Servisi’nden servis randevunuzu hızlıca alın.
TEST SÜRÜŞÜ İÇİN RANDEVU ALIN
Size en yakın yetkili satıcı aracılığıyla yolda bir test sürüşü ayarlayın.
BROŞÜRÜ YÜKLEYİN
Jaguar araçları hakkında daha fazla bilgi
BİZİMLE BAĞLANTIYA GEÇİN
Jaguar hakkında yakınınızdaki yetkili satıcıdan bilgi alın.